666 behandeling van een punt, dat speciaal betrekking heeft op de Berg-Artillerie n.l. Te presteer en diensten. De Australische pony is ter vervanging van het muildier be stemd en zal dus worden ingedeeld als le, 2e, 3e draagtrekdier (bij snelvuurgeschut ook 4e draagtrekdier), bij uitzondering als munitielastdier, voor welke laatste functie de nog overblijvende „kobussen" en de draagpaarden (kleine taille) bestemd zijn.— a. Trekken. Dank zij zijn grootere lichaamskracht en omvang legt de pony bij 't aantrekken veel meer gewicht in 't lamoen, dan het veel zwakkere, fijner gebouwde muildier en vertegen woordigt alleen daarom reeds eene belangrijk grootere waarde als trekdier; dat wat zijn kunnen betreft. Ook de goede wil om te trekken is bij verreweg de meeste die ren ruimschoots aanwezig. In 't bewustzijn zijn kracht, weigert de pony maar zelden zijn voertuig te brengen, daar waar het moet zijntoch komt het een enkele maal voor, dat hij midden op eene helling blijft staan en weigert een stap verder te gaan. 't Is dan geenszins onvermogen, dat hem doet besluiten alzoo te handelen, maar wel onwil en, zooals reeds te vormen opgemerkt, meestal is de oorzaak te zoeken in verkeerde of ruwe behan deling van geleider of stukscommandant. Als regel toch is de voerende stukrijder geen afstammeling van een oud heldenge slacht en bang voor het dier, bang dat dit er van door zal gaan. Hij heeft dan vermoedelijk wel eens met een plotselingen ruk de dwangtrens aangehouden, daardoor pijn veroorzaakt en is zoo doende oorzaak geweest, dat later het dier, gedachtig aan die geleden pijn, weigerachtig wordt om te trekken. De uitvoering van des stukscommandants commando: „slaat hem op zijn ziel", doet het overige; van trekken geen sprake meer, slaan en bokken, zich dientengevolge wonden en uit is het met den goeden wil. In zoo'n geval dient men, wil alles niet voor goed bedorven zijn, van voren af aan met zeer veel geduld en zachtheid te beginnen. Kuw geweld helpt niet. Zooals ik echter zeide, dit zijn zeldzaam voorkomende verschijn-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 176