- 668 vermogen doen mij aan den pony de voorkeur geven als draagdier voor berg-artillerie. Met de zwaarste lasten beladen klimmen zij urenlang flinke hellingen op en bij het dalen in ravijnen staan zij stevig op hunne beenen. Van smalle wegen en galangans zijn zij echter minder goede vrienden, wat ten deele een gevolg is van hunne breedere hoeven en het mindere vermogen, om hunne beenen voor elkaar te zetten. Dit is echter slechts een gering nadeel. Hoewel spoedig bezweet en hijgende, zijn zij in betrekkelijk zeer korten tijd droog en reeds op adem. Een sterke pony kan gemakkelijk een last van 150— 160 K. Gr. vervoerenhet scheeren van de draagvlakte (onder de draagbokken) is maar bij zeer en kele ruig behaarde exemplaren noodig. Ook gedurende het dragen zij men indachtig nooit ruw op te treden of te veel geweld te gebruiken, 't Is niet noodig en kan in eene korte spanne tijds de beste africhting bederven. De ponies komen goed afgericht van de remontebatterij. Wat er aan ont breekt is training, wennen aan langdurige marschen, en dit vooral moet gelijkmatig en met zachtheid geschieden. Voeg ik hieraan nog toe, dat de pony ook bij het slechtste westmousson-weer wel eenige dagen zonder ligstroo onder den blooten hemel kan bivakkeeren, en dat hij vrij rustig te midden eener vurende batterij staat, dan geloof ik voldoende te hebben aangetoond, dat de bergartillerie door de invoering dezer dieren een waardig surrogaat voor de muildieren is deelachtig geworden. Ongetwijfeld is dit als eene belangrijke en gelukkige verbe tering te beschouwen, eene verbetering die ieder, die bergartil- lerist wil zijn, met ingenomenheid moet hebben begroet. Bergman.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 178