"V -A. IR I 1Jzerdr aaclversper ringen en wolfskuilen. Onder de hindernissen, die de verdediger eener stelling kan aanwen den, nam de ijzerdraadversperring een eerste plaats in. Men achtte haar moeilijk op te ruimen en geloofde dat zij den aanvaller een aanzienlijk oponthoud zou veroorzaken. De Russisch-Japansche oorlog leert evenwel, dat men zich daarin be drogen heeft, want, zooals door deelnemers aan dien oorlog bericht wordt, was de plaats van zulk een ijzerdraadversperring, die met behulp van ingeslagen palen was aangebracht, door den vijand meestal gemakkelijk te onderkennen, terwijl de artillerie haar dan zóó volkomen opruimde, dat zij voor niemand eenig oponthoud meer opleverde. Dit is eene negatieve ondervinding vap groot gewicht, daar men tot heden in de opruiming van dit soort versperringen door de artillerie niet veel vertrouwen stelde 1). Een andere soort van ijzerdraadversperring daarentegen moet aan Rus sische zijde, waar zij toegepast werd, zeer voldaan hebben, daar zij zelfs op korte afstanden aan het gezicht was ontrokken en dikwijls de niets vermoedende aanstormende Japanners tegen den grond wierp. Men legt haar als volgt aan. Aan korte palen, die geheel in den grond worden geslagen, worden strikken van ijzerdraad bevestigd, overeenkomende met die van een vogelaar. De strik wordt open en, in schuinen stand naar den aanvaller gekeerd, in de begroeiing van het terrein gelegd op zoo danige wijze, dat het voor de hand ligt, dat men er in trapt. Bij de eerstvolgende schrede, die daarna gedaan wordt, trekt de strik dicht en werpt meestal dengene, die er in trapte, tegen den grond. Het losmaken van den strik vereischt steeds een geruimen tijd, gedurende welken de aanvaller een groot doel aanbiedt en gemakkelijk kan worden afgeslagen. Yan zulke strikken werd eene hindernis van 4 5 meter diepte aan gebracht, terwijl de strikken zoo dicht bij elkander werden gelegd, dat men er absoluut in trappen moest. Ook wolfskuilen werden veelvuldig aangewend, doch slechts dan met goed gevolg, als men ze minsters 3 meter diep had kunnen maken. 1) Zie Leiddraad voor de pionieroefeningen bij de Infanterie, waar onder ijzerdraadver sperringen staat: Daar deze versperringen betrekkelijk we nig lijden door geschutvuur.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 180