67 L Reeds bij eene diepte van 2 meter werd deze hinderdernis van twijfel achtige waarde, daar de man die er in gevallen was, zich met zijn schop gemakkelijk eene trede kon maken en dan uit eene dekking vuurde, zooals hij zich die niet beter wenschen kon. Bovenstaand bericht geeft ons eene hindernis, zóó gemakkelijk aan te brengen, en waarvan de werking zóó in het oog springend fnuikend is voor een aanvaller, dat waarlijk niet gediscussieerd behoeft te worden over de vraag of haar een eerste plaats onder de hindernissen, die onze Leiddraad voor de pionieroefening bij de Infanterie vermeldt, moet wor den ingeruimd. Gaan wij voorts na, dat diezelfde Leidraad eene diepte voor wolfs kuilen aanraadt van 0.75 meter en voor valsleuven van 0.50 meter en toetsen wij deze afmetingen aan bovenstaande gegevens, dan achten wij eene algeheele ontkenning van het toch reeds sterk betwijfelde nut der door de Leiddraad aangegeven wolfskuilen alleszins gerechtvaardigd. Eene wijziging in den aangegeven zin of het doen vervallen van deze door de Leiddraad aanbevolen en nuttelooze hindernis, achten wij om die reden hoogst gewenscht. De Deensche observatieladder In de December-aflevering van de Rev. d'Art. is de observatieladder van de Deensche veldartillerie, waarover op bladz. 616 in de 6e en op bladz. 888 in de 8ste en 9e Afi. 1904 van genoemd tijdschrift reeds ge wag wordt gemaakt, nader beschreven. Wij ontleenen hieraan het vol gende. De observatieladder bestaat uit een ladder en twee schoren, die on derling door scharnieren verbonden zijn en zich derhalve laten toeslaan. De sporten van de ladder bestaan uit twee onderling, en met de stijlen, scharnierend verbonden stukken, kunnen derhalve ook toegeslagen wor den en liggen in dezen toestand in gleuven van de stijlen. Aan het bovenste gedeelte van de ladder en van de schoren bevindt zich, eveneens omlegbaar, een zoogenaamd geraamte, waartegen de met een verrekijker en binocle uitgeruste waarnemer kan leunen. De ge- heele inrichting kan na gebruik in elkander gevouwen worden, neemt dan buitengewoon weinig ruimte in en wordt aan de affuit bevestigd. Een nieuwe Infanterie-geweerkogel. De Duitsche Waffenzeitung" geeft in No. 3 1906 een artikel over een door Paul Endtmann in Desden geconstrueerden geweerkogel voor de In-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 181