- 674 - binnenland voor militaire patrouilles werd opengesteld, wel ten nutte ge maakt om zijne kennis van het eiland te verrijken. Toonde hij dit onge veer een jaar geleden in een artikel in het tijdschrift van hetB.B. „Iets over staats-exploitatie van Seran" zie boekbeoordeeling I.M.T. 1905.IIblz. 962), thans geeft hij hiervan wederom blijken door bovengenoemd artikel, waaruit zeer zeker op geographisch en etnographisch gebied veel belang rijks te putten valt. Voorzien van schetskaarten en afbeeldingen is het ongetwijfeld van waarde en dit vooral thans, nu door de militaire actie op het eiland, dit Alfoerenland de aandacht van velen tot zich trekt. Men verlieze echter bij de appreciatie der gegevens, die hier geboden wor den, niet uit het oog, dat de wijze van opneming en observeering uit den aard der zaak eene oppervlakkige geweest is. Noch van triangulatie, noch van topographische opmeting is daarbij sprat e geweest en al is hier en daar met de theodoliet gewerkt en de ligging van enkele punten in verband met bestaande zeekaarten vrij nauwkeurig verzekerd, en al heeft de Heer Sachse zich werkelijk buitengewone moeite getroost om de uitkomsten zoo zuiver mogelijk te doen zijn, hetgeen wij ten volle waardeeren, toch kan hier slechts sprake zijn van een schetskaart, die, evenmin als die, welke op een schaal van 1250.000 bij den Topographischen dienst ge publiceerd werd en die grootendeels op gegevens van luitenant Sachse en van de Marine berust, ook maar eenigszins op correctheid kan bogen. Men meene niet, dat dit alles geschreven is met het doel om de waarde van de kaart te verkleinen, want ten volle zijn wij overtuigd van de zeer groote bezwaren èn moeilijkheden aan de samenstelling van zulk een, zij het ook naar onze meening, vluchtige schetskaart verbonden dit geschiede dan ook slechts om te voorkomen, dat de thans op Ceram ageerende troepen te veel zouden vertrouwen op de in dit artikel geboden gegevens. Red. Gymnastik ünd ihre militarische Verwer- tüng- von von Ditlurth, Major und Direktor der Militar-Turnaustalt. Er gaat kracht uit van het werkje van Majoor von Ditfurth. De lezing moet iedereen de overtuiging schenken, dat de schrijver een persoon is, wien de belangen en in het bijzonder de gezondheid van den soldaat ter harte gaan, een man, wiens streven er op gericht is om door geregelde oefe ningen en bewegingen in de open lucht den militair te harden. Dat iemand, dio zoo sterk doordrongen is van het nut van gymnastiek met ingenomenheid bennis nam van het werk van J. P. Miiller „Mijn systeem. Dagelijks 15 minuten aan de gezondheid gewijd" (zie Boekbe-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 184