686 Den commandant van het 7e was ten 3 u. 55 n. m. aangezegd op Boekit-Karang terug te trekken. Ten 4 u. 15 n. m. maakte de artillerie en de overige troepen, tien minuten later ook de compagnie Linck, keert. Hoewel deze een weinig beschoten werd, leed zij geen nadere verliezen. De commandant van het 12e kreeg bevel over den weg Kroeng Kali-Toengkoeb-Boekit Karang den terugtocht te dekken en dien van af Masdjid Siem gelijktijdig te aanvaarden met het half 5e bataljon, dat uit Landoero door het bedekte terrein tot voorbij den driesprong en verder naar Lam-Njong zou marcheeren. De marsch langs den grooten weg werd verder niet bemoeilijkt en toen de colonnecommandant ten 4 u. 45 n. m. te Masdjid Siem kwam, zag hij de Inlandsche compagnie van het 5e bataljon reeds bij het nabijgelegen Landoero, terwijl eene sectie van de Euro- peesche compagnie van dat korps een paar honderd meter meer oostwaarts salvo's in oostelijke richting afgaf. Om 5 u. n.m. deboucheerde overste Soeters met de laatste com pagnieën uit Kroeng-Kali, de compagnie van het 15e werd naar Boekit Karang doorgezonden. Van den vijand bespeurde men overigens niets. Na den commandant van het 12e er nog aan herinnerd te hebben, gelijk met het 5e bataljon terug te gaan, begaf de colonnecom mandant zich naar Toengkoeb en deed het 15e bataljon, de artillerie en genietroepen afmarcheeren. De benteng Batoe was intusschen zooveel mogelijk geslecht geworden. De artillerie nam vóór Boekit Karang nog eene opname-stelling in, maar kreeg last in te rukken, toen het 12e bataljon huis waarts toog op het moment, dat het 5e Landoero-noord verliet. Die troep maakte zich echter minder snel, dan gewenscht was, uit het terrein los en trok na Landoero-noord te zijn gepasseerd, niet door het bedekte terrein naar Toengkoeb, maar stak de sawah over naar den grooten weg, 300 M. westelijk van Masdjid Siem, waardoor het achter het 12e kwam. Hierdoor gaf het den overigens niet talrijken vijand gelegen heid den troep nog een doode en vier gewonden te bezorgen. Zoowel door het oponthoud veroorzaakt door het beantwoorden van 's vijands vuur, als door het verbinden der gewonden, had het retireeren zeer langzaam plaats en kwamen die compagnieën

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 198