696 - Het le detachement geniesoldaten was onder dekking van 50 bajonetten van de bezetting der posten alreeds vooruitgezonden naar de Atjehsche versterkingen Batoe en Perampoean, teneinde de zware, voornamelijk uit levende bamboedoeri bestaande ver sperring op te ruimen Een drietal bereden ordonnansen werden te Lam-Njong achter gelaten om eventueel, omtrent de te Ladoeng gelande troepen, inkomende berichten met spoed over te brengen. Om 7 u. 45 en 8 u. v.m. meldde de cavalerie, dat missigit Toeng- koeb, de oude versterking Toengkoeb en Batoe verlaten waren, dat het hoofd van Lam-Poe-Oe de witte vlag heesch en mede deelde, dat het terrein tot de oude versterking Kroeng-Kali on bezet was, dat zich echter in de meer oostwaarts gelegen stelling een 50 man onder Teungkoe Panteh G-lima ophielden. Dat hoofd deed tevens het verzoek vrouwen en kinderen, die zich naar het gebergte begeven hadden, te mogen doen terug- keeren De colonnecommandant gaf nu den commandant der reserve last om, zoodra de artillerie ter hoogte van masdjid Siem zou gekomen zijn, daar eene sectie bergartillerie in batterij te doen komen en overigens door eene compagnie den zuidwestrand van Kroeng-Kali te doen bezetten. Aan deze opdracht was ten half negen voldaan. Tegen 9 uur rapporteerde de cavalerie, dat zij een kwartier te voren, eenige schoten had gekregen van een zestal vijanden, die de brug over de Kroeng-Kali vasthielden en een oogenblik later, dat zij ook vijanden gezien had in de oude versterking op den Tjot Kariëng en den oostwaarts daarvan gelegen heuvel. Ten einde verrassingen te voorkomen, beval de colonnecom mandant, dat in den zuidoostrand van Kroeng-Kali eene cavalerie- patrouille zou worden geplaatst en dat de kampong door eene sectie van het 14e bataljon zou worden doorzocht. Ten 9 u. 15 v.m. verliet de vijand de loopgraaf bij de brug en trok op den Tjot Kariëng terug. Om 10 u. v.m. deed kolonel Stemfoort eene batterij in den zuid oostrand van Kroeng-Kali stelling nemen, om onze oude verster king vandaar te beschieten. Reeds vijf minuten na het het openen van dat vuur zag men

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 208