697 de Atjehers uit die versterking vluchten in de richting van den Glé Pajong; ook op de onmiddellijk oostwaarts van de brug ge legen heuvel voelden zij zich niet veilig meer. Een peloton van het 14e bataljon bezette nu direct den Tjot Kariëng, terwijl genietroepen aan de herstelling van de brug begonnen. Yoor alle zekerheid groeven zij ook de rivieroevers glooiend af, opdat, hij eene volgende excursie de cavalerie niet van de brug afhankelijk behoefde te zijn. Om 10 u. 47 v.m. konden onze ruiters passeeren en verken den verder de oostwaarts gelegen heuvels. Vóór den rechtervleugel van het 6e bataljon, op 500 M., lag eene verlaten benteng. Juist wilde de bataljonscommandant die door een peloton doen bezetten, toen eene bende van 15 man, blijkbaar met hetzelfde doel van het gebergte afdaalde. Enkele salvo's deden hen even wel uit elkaar stuiven. Uit het oostwaarts van Angin Baroe gelegen terrein, bleven enkele vijanden een onschadelijk vuur op dat korps afgeven. Ten 11 u. 15 v.m. kreeg het 14e order om, met achterlating van een peloton bij Masdjid Siem en één bij de artillerie, op te rukken naar Kroeng Kali. Eene der sectiën artillerie werd even eens naar de brug verplaatst, ten einde zich op de heuvels in te schieten en zoo noodig de verwacht wordende le colonne bij het afdalen van het gebergte te steunen. Nu het bleek, dat er in de Koeta's op den Glé Broeë geene of slechts eene zwakke bezetting lag, werd eene compagnie van het 14e bataljon met wat genietroepen derwaarts gedirigeerd om de aanwezige gebouwen aan de vlammen prijs te geven. Na aan hare opdracht voldaan te hebben, keerde deze com pagnie ten 12 u. 50 n.m. terug, zonder een vijand gezien te hebben. Even over half twaalf was de le colonne reeds door de cava lerie gesignaleerd. Een uur later meldde haar commandant, dat ook zij geen tegenstand had ondervonden, dat de marsen hier en daar moeilijkheden had opgeleverd en dat de onjuiste aan wijzingen van een gids oorzaak waren, dat de colonne op een verkeerd punt was uitgekomen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 209