510 elk opzicht de grootst mogelijke vrijheid gelaten te worden, wat tot dit oogenblik nog niet het geval is. Het z.g. exerceeren zou tot de compagnie beperkt moeten blijven grootere afdeelingen oefenen zich uitsluitend in het ter rein. Zwemmen, roeien, in het algemeen sport, dient in de plaats te komen van theoriën, die alleen voor recruten nut hebben. Wat de zoo belangrijke kaderkwestie aangaat, schijnt het mij aanbevelenswaardig voor den graad van korporaal geen theore tische eischen te stellen, doch uitsluitend te letten op aanvoer derseigenschappen, dus aanstelling bij keuze. Voor onderofficie ren moet eenige theoretische kennis onmisbaar worden geacht, welke bij de korpsen (brigades) kan worden verkregen. De ka- derscholen in hun tegenwoordigen vorm zouden geheel kunnen vervallen. Praktisch vooral door kaderoefeningen dienen de lagere aanvoerders geschikt gemaakt te worden voor hun taak te velde. In het garnizoen zou het reeds mogelijk zijn den troep eeni- germate een denkbeeld le geven van hetgeen in het hedendaag- sche gevecht te verwachten is. In stede van allerlei theoriën zouden geschikte verhalen over eenvoudige oorlogshandelingen, uit Europeesche en elders ge voerde oorlogen veel meer nut hebben. Vooral de Inlandsche soldaat moet hierbij niet vergeten worden. Dit zal een mooie taak vormen voor onze jonge officieren, waar bij de grootere kennis der inlandsche talen, die zij zich tegen woordig eigen maken, hen te stade zal komen. Wellicht zijn in dit opzicht vele vooroordeelen te overwinnen. Nog niet lang geleden, werd bij herhaling de meening verkon digd, dat het verkeerd was den man te vertellen, wat hem te wachten stond bij het optreden tegen den B. V.in het gevecht zou hij dat vroeg genoeg ondervinden. Ik acht deze opvatting beslist verkeerd. Gewenscht zou het verder zijn, dat onze troepen de uitwerking konden zien van moderne artillerie, waarbij dan te wijzen ware op het groote verschil in treffers op het schietterrein en op het gevechtsveld. Wat ten slotte betreft de opleiding van den troep in het oor- logsschieten en in het gebruik maken van het terrein met en

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 20