699 Kaïiëng kieeg men van een der tjots vuur. Eene poging om den vijand in den rug te komen mislukte. Het door de colonne door te trekken terrein bestond hier v.n. uit rawahs, afgewisseld door heuvels; kampongs werden naar het gebergte toe weinig aangetroffen. Eenmaal oostwaarts van Lepong aan den voet van het gebergte gekomen, marcheerde de troep in zuidelijke richting. Uit het gebergte vielen nu en dan eenige schoten, waardoor twee Eur. fus. gewond raakten, één doodelijk. Een enkele keer beantwoordde men dat vuur. Zonder Lam-Blang te vinden de gids wist het ook niet aan te wijzen werd aldus tot 2 uur doorgemarcheerd en toen, om weei velband met de overige troepen te krijgen, de terugmarsch langs het gebergte op Kroeng Kali genomen. Op dezen marsch werd het bataljon in rug en rechterflank voortdurend beschoten; het laatste deel van den marsch door de rawahs was bovendien zeer vermoeiend. Ten 4 u. n.m. bereikte de linkervleugel Kroeng Kali en werd in westelijke richting door de kampongs gemarcheerd. De rechtervleu gel was eenigszins naar het oosten afgemarcheerd en kwam ook oostwaarts van de brug op den weg terecht. Hier was het vuur des vijands van dien aard, dat het ons nog vier gewonden bezorgde. Aldus was ten 5 uur het geheele bataljon aan den westelij ken uitgang van Kroeng Kali gekomen en trok het op Lam- Njong terug onder dekking van het 14e bataljon. Daar tijdens het wachten op het 12e bataljon de vijandelijke schutters van verschillende kanten waren komen opdagen, had het 14e bataljon geen gemakkelijke taak; door echter geregeld afdeelingsgewijze van stelling tot stelling terug te gaan en van alle dekkingen gebruik te maken, wist men de verliezen tot één lichtgewonde te beperken. Ten half zeven, bij Batoe, hield 's vijands vuur op. Om 7 uur kwamen de laatste afdeelingen Lam-Njong binnen. De extra trein wachtten daar reeds. Aan munitie was verbruikt 23 granaten, 24 granaatkartetsen en 8784 Beaumontpatronen. De verliezen beliepen: 1 Eur. fus. gesneuveld, 2 Eur. en 3 Inl. fus. gewond.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 211