- 704 gevolg hiervan wordt kader gevormd, dat in theorie voldoet, doch in de praktijk, zelfs als soldaat, te kort schiet en dat niet het gewenschte overwicht heeft op zijn ondergeschikten. De A. O., welke bepaalt, dat ook zonder examen geschikte minderen tot een hoogeren graad kunnen worden bevorderd, valt dan ook in elk opzicht toe te juichen, mits de betrekkelijke voordrachten niet uitsluitend gebaseerd zijn op eene aandachtige beschouwing der strafregisters, doch de persoonlijke eigenschappen van den voorgedragene de overhand hebben op alle andere overwegingen. Het is noodig, dat het kader er op gewezen wordt, dat het eene betere gehoorzaamheid in dienst eischen moet, en dat het buiten dienst geen misbruik mag maken van de ondergeschikt heid door persoonlijke diensten te eischen. Meerdere voorbeel den zouden mij ten dienste staan om aan te toonen, dat het eerste maar al te zeer noodig is bij Europeesche en dat het laatste maar al te vaak plaats vindt bij Inlandsche compag nieën. Het immer hoog houden en krachtig steunen van het kader is noodig. Afbreuk doen aan het prestige van het kader is de tucht benadeelen. Op zich daartoe eigenende momenten gedurende den dienst en anders na afloop eener oefening moeten korte besprekingen, landaards- en graadsgewijze gehouden, er op gericht zijn hun oordeel, plichtsbesef, eigenwaarde en kennis te vermeerderen, waartoe bedoelde besprekingen niet immer in verband behoeven te staan tot de gehouden oefening. Hoe vele Eur. onderofficie ren, om van de overigen niet te spreken, trekken te velde zon der dat zij iets afweten van de zaak, waarvoor zij zullen gaan strijden Diezelfde besprekingen kunnen de „theorie kader" van heden geheel vervangen en direct ten goede komen aan den soldaat. Waar genoemde eigenschappen zich ontwikkelen zal het aan het kader meer duidelijk worden, dat handhaving van tucht is het voortdurend afdwingen van eerbied voor en gehoorzaamheid aan den meerderedat deze eerbied en gehoorzaamheid bij den mindere moeten worden opgewekt door van een zelf gegeven goed voorbeeld strenge navolging te eischen. ad. 6. vMehr als zu der Zeit,daes gesprochen icard, ist Rachels

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 216