711 - behandelde stof weinig afwisseling is te brengen èn doordat hij voor de n 1ste maal hetzelfde hoort. Wanneer een soldaat met de medaille voor trouwen dienst versierd is en hij dus als regel een zeker aantal jaren te velde heeft doorgebracht, mag hij toch zeker wel tot de geoefenden gerekend worden. Deze geoefend heid dient op gezette tijden onderhouden te worden doch is het noodig, ja zelfs gewenscht, dat hij daartoe steeds meetrekt met de jongeren? Er zijn bv. bij de infanterie oefeningen als afstanden schatten, seinen, theorieën over de verplichtingen van den sol daat, het geweer enz., marschoefeningen, enz. enz., die hij jaar in jaar uit in theorie en praktijk heeft meegemaakt, waarbij de lust er door het vele geheel uitgaat en waarmede een zeker peil van geoefendheid, niet méér, wordt verkregen. Zou het geen aanbeveling verdienen, dat hij daarvan van tijd tot tijd door zijn C. Ct. zou kunnen worden vrijgesteld? Zou het geen aanbeve ling verdienen om aan sportverenigingen van geoefende mili tairen b. v. een dag in de week af te staan om hun sport (gym nastiek, schermen, football e. d.) naar hartelust in de frissche morgenuren te kunnen beoefenen? Dergelijke vereenigingen kunnen niet anders dan ten goede werken op lichaam en geest, en het oprichten er van zou aldus zeer in de hand gewerkt kunnen woi den, vooral als de militaire cantines bovendien de behulpzame hand boden in het aanschaffen van behoorlijke sport- kleeding. Thans leiden de enkele vereenigingen, die hier of daar zijn opgericht, over het algemeen een treurig bestaan, want na de diensturen komt van sport beoefenen in verband met het warme klimaat weinig. Om de verveling bij de meer op den voorgrond tredende veld dienstoefeningen te dooden, om lust en ijver bij die oefeningen op te wekken moet de werkelijkheid zoo getrouw mogelijk wor den nagebootst, m. a. w. er moet émotie ontstaan. Iets, dat tegen de werkelijkheid indruischt, veroorzaakt spot en wischt al het goede ten eene male uit. Door de afschaffing van de losse patroon No. 1 zijn, in ver band met onze Didische terreinen, de velddienst- en gevechts oefeningen bij de infanterie in gehalte met reuzenschreden ach teruit gegaan. Met die patroon is de schijnbare werkelijkheid en daarmede grootendeels de lust verdwenen. Men begreep dat I. M. T. 1906.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 223