- 714 Verschillende stemmen gingen op, die verklaarden, dat het verkeerd gezien was om te hechten aan het uiterlijk vertoon, dat de tijd, besteed ter wille daarvan, verloren tijd was en dat de eischen van de praktijk alleen het richtsnoer moesten vormen voor de opleiding. Die stemmen vonden in Nederland uiting, toen de verplichte diensttijd tot 8 maanden teruggebracht werd men moest laten vervallen, men moest vereenvoudigen uit ge brek aan tijd 1). Toch bleek, dat men voor de vorming van een soldaat binnen 8 maanden nog te behoudend was geweest, en nog krachtiger deden die stemmen zich hooren de boerenoorlog met al de daaruit gemaakte gevolgtrekkingen kwamen en het gevolg was, dat het uiterlijk vertoon meer en meer verdween. Hoewel het schoonere gewaad, waarvan ik sprak, menig strikje had, dat gevoeglijk gemist kon worden, vragen velen -- en ik met hen zich af, of men niet te ver gaat met het vereenvoudigen. Veel mocht en mag nog uit een praktisch oogpunt beschouwd weinig of geen waarde hebben, doch had en heeft het geen waar de voor den geest in het leger en de aantrekkingskracht, die het uitoefent? Waarom is sinds de „nieuwe richting", als ik haar zoo noe men mag, zich deed gelden in het Ned. leger, het aantal vrij willigers aldaar zienderooge verminderd? Zou de minder viotte werving van Europeanen voor het Ned.-Ind. leger, dat vrijwel het voetspoor volgt van het eerstgenoemde, o.m. daar niet mede in verband kunnen staan Wat komt de werving ten goede, wat is oorzaak, dat vele jongelieden zich zoo onweerstaanbaar aangetrokken gevoelen tot den militairen loopbaan, wat doet een frisschen opgewekten geest ontstaan, wat prikkelt het eer- en nationaliteitsgevoel, wat doet soms snaren trillen, die wij gesprongen dachten? Het is iets, wat niet in woorden is te brengen, ten nauwste samen hangt met het uiterlijk vertoon en niets te maken heeft met de naakte eischen, die de praktijk van het beroep stelt. Men zal waarschijnlijk nog verder dezen weg bewandelen; de 1) Hetzelfde doet zich reeds gelden bij eene inkrimping van den diensttijd tot 2 jaar, zooals in het Fransche leger. In het besluit ter uitvoering van het nieuwe Fransche Inf. reglement staat o.m. „De inkrimping van den militairen diensttijd., dwingt meer dan ooit tot vereenvoudiging van de opleiding." (Zie meer genoemd verslag Y.K.W.)

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 226