716 en ook meermalen onvolledig te zijn geweest. De uitgebreidheid van het onderwerp bracht echter mede, dat ik slechts op de m. i. meest in het oog springende afwijkingen en toestanden kon wij zen en daarbij mijn oordeel uitspreken, om ten slotte te kunnen geraken tot eene gemotiveerde beantwoording van de als titel geplaatste vraag, die aan de orde van den dag is, zooals menig dagblad ons bewijst. Dat deze beschouwingen en het door mij uitgesproken oordeel niet ieders instemming zullen wegdragen en dus voor kritiek vat baar blijken, hoop ik van harte. Niets zal mij aangenamer zijn, dan overtuigd te worden, dat de gestelde vraag bevestigend be antwoord mag worden. Waar ik echter hij de vorenstaande beschouwingen telkens tot de conclusie moest komen, dat zoowel het opvolgen van de vrij sobere reglementen en voorschriften, als de behoorlijke eerbied voor en het gehoorzamen aan den meer. dere, meermalen op bedenkelijke wijze uit het oog worden ver loren, waar ik door waarneming, ondervinding en vergelijking moest wijzen op een geest van onverschilligheid en verslapping, kan uit den aard der zaak mijn antwoord op de gestelde vraag onmogelijk bevestigend zijn. Laat ons elk naar ons vermogen en met onze beste krachten medewerken om ongunstige invloeden weg te nemen, onverschil ligheid en verslapping te keeren. Belangstelling en lust, opge wektheid en toewijding zijn onontbeerlijk voor de schoone door roeping of plichtsbesef ons aangewezen taak, om ons leger te vormen tot een hecht en krachtig wapen voor beveiliging en zelfverdediging in handen van den Staat. Indien dit artikel hiertoe eenigszins kan bijdragen, zal het aan het doel, door mij beoogd, hebben beantwoord. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 228