718 Gebirgsgeschütz, en Heft X, Feldkanonen, worden dergelijke definities gegeven. Als hoofdeischen worden aan een veldkanon gesteld: groote beweeglijkheid en groote uitwerking. De veldartillerie moet niet alleen in staat zijn de andere troe pen langs gebaande wegen te volgen, doch moet die troepen als de omstandigheden zulks vorderen vooruit kunnen snellen en dwars door het terrein, zijwaarts van de wegen, zelfs in hel lende terreinen, in snel tempo in batterij kunnen komen. Aan de bergartillerie worden andere eischen gesteld. Omdat het geschut bestemd is op te treden in bergterreinen, ontoegankelijk voor veldartillerie, worden aan beweeglijkheid in dat terrein eischen gesteld, waarmede bij de constructie in de eerste plaats rekening gehouden moet worden. Voor de beweeg lijkheid wordt als eisch gesteld, dat de bergartilleiie in staat moet zijn overal te komen, waar afdeelingen infanterie komen kunnen. Hiertoe moet de bergartillerie dikwerf zich over smalle, steenachtige en steile paden bewegen. Hierdoor kwam men tot geschutmateriaal, dat in lasten verdeeld, op draagdieren ver voerd en zelfs, noodgedrongen, door menschen gedragen kan worden. De lasten, waarin geschut, enz. verdeeld worden, mogen echter een zeker gewicht niet overschrijden. Als maximum belasting neemt men voor dragen op den rug 160, bij dragen langszijde 170 K.G. aan. Men tracht echter beneden 150 K.G. te blijven. Neemt men nu voor draagzadel en tuig 30 K.G., dan is het nuttig draagvermogen 130 of 140 K.G. In de praktijk ziet men, dat het nuttig effect der draaglasten bij de bergartillerie der verschillende staten afwisselt tusschen 108 en 140 K G. Men ziet dus, dat men in Indië, onder de tropen, niet alleen tot het maximum gegaan is, doch dit zelfs heeft overschreden. Is het dan te verwonderen, dat de bergartillerie daar niet altijd aan de verwachtingen voldoet? Wij herhalen het, voor Indië zouden wij de maximale belas ting niet hooger dan 125 K.G. gesteld willen zien, waarvan 100 K G. voor den last zelve. Al konden wij ons aan dezen eisch bij de uitwerking van ons

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 230