719 project zelve niet houden, zorgvuldig werd er voor gewaakt, dat het overschrijden van de 100 K G. slechts tot het strikt noo- dige beperkt werd Wat de uitwerking aangaat, geldt voor veld- als voor bergar- tillerie, dat deze in 't algemeen afhangt van de gestrektheid en juistheid der baan van het projectiel, van de juistheid van de springpunten, van de uitwerking van het enkele schot op het doel, van de vuursnelheid (d i van het aantal in een bepaalden tijd af te geven schoten) en van de dracht. Dé opdiachten aan beide geschutsoorten te verstrekken zijn ook in hoofdzaak dezelfdebestrijden van levende doelen, ver nielen van oorlogsmateriaal, bevuren van lichte dekkingen, ver nielen van bruggen, enz. Daar bij bergartillerie in rotsachtig terrein de G. licht verbrij zeld wordt, de waarneming der schoten daardoor moeilijk of onmogelijk, de uitwerking minder wordt, deG.K. tegen levende doelen de meeste uitwerking heeft, wordt als hoofdprojectiel bij deze artillerie in de meeste staten de G K. aangewend. In Nederlandsch-Indië nu, en vooral op Java, is met het oog op de gesteldheid van het gebergte eigenlijke hoog- en zelfs mid- delgebei gten, waar slechts met berg artillerie geageerd zou kunnen worden en de dubbele werking van die soort artillerie tot haar recht komen zou, kennen wij er niet de aanwezigheid van „bergartillerie" als „worpvuurgeschut" onnoodig. Dat dit wordt ingezien blijkt uit het feit, dat worpvuur bij de tegenwoordige bergartillerie niet meer wordt toegepast. Het bergkanon wordt dus daar gebezigd evenals het veld kanon tegen doelen als iu den veldoorlog voorkomen. .Echtei tegenover zulke doelen is het veldkanon in vermogen ver in het voordeel Lieten wegen en terrein in Nederlandsch-Indië overal een optreden van veldartillerie toe, zoodat van haar meerder ver mogen overal, waar zulks gewenscht wordt, gebruik te maken zou zijn, wij zouden er voor zijn voor Indiëslechts veldartillerie te verlangen. Maar dan ook, zooals de heer Blits in zijn „Inleiding" tot het debat over „Het Geschutvraagstuk voor de Indische bereden artillerie" in de Indische Kiijgskundige Yereeniging aangeeft:

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 231