720 „een veldstuk, dat ten volle opgewassen is tegen dat van eiken te verwachten tegenstander. Deze eisch sluit dus in a. gelijk ballistisch vermogen b. gelijke munitievoorraad bij de batterij c. gelijke beweegbaarheid." 1) De hinderpalen welke zich hiertegen verzetten zijn, zooals de Heer Kiès bij het debat kernachtig opmerkte, saam te vatten in „Indisch terrein" en „Indisch paardenmateriaal"! Wij blijven nog steeds, zij het dan ook met een kleine variant in de benaming der geschutsoort en in volgorde van zinnen, bij onze opvatting omtrent dat Indische terrein. „Zelfs op het meest tot ontwikkeling gekomen eiland van onze archipel, Java, zijn slechts de groote postwegen en enkele secundaire wegen voor veldartillerie te bezigen en deze laatste wegen in den natten moesson dikwerf niet. Tal van kampong wegen en door het terrein voerende voet- en rijpaden zijn voor haar ontoegankelijk." Wel teekende de Redactie van het I.M.T. 2) hierop aan„Het zij ten behoeve van particuliere ondernemingen, hetzij ter ver binding van meer afgelegen kampongs met spoorhalten, zijn in de laatste jaren de binnenwegen op Java geleidelijk verbeterd en wordt hiermede nog steeds voortgegaan." Dit wijst op eenige verbetering en meerdere in de toekomst! Maar wij hebben te maken met het heden. En het oogenblik is nog ver, dat b.v. alle wegen, waarvan de breedte den marsch van veldartillerie zou toelaten, zich uit een oogpunt van begaan baarheid, overbruggingen, enz., enz. ook daartoe zouden leenen. Men behoeft slechts dat soort wegen in de onmiddellijke nabij heid van de hoofdstad van Insulinde, Batavia, Weltevreden en Meester Cornelis, na te gaan, om tot de overtuiging te komen, dat slechts weinige dier wegen, zelfs in het gunstigste jaarge tijde, ten allen tijde en zoo als zij daar liggen, zich leenen tot den marsch van veldartillerie. Dit is den Batterij-Commandan ten aldaar wel het beste bekend. Alleen de praticabele wegen worden dan ook voor de oefeningsmarschen zorgvuldig uitge- 1) Zie Orgaan Krijgsk. Verg. 1904 blz. 26. 2) Zie I.M.T. 1904 blz. 1184.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 232