722 - beweegbaar te zijn als de tegenpartij, maar het moet ons stieven zijn haar daarin te overtreffenen verder: „Met troepen, die zich snel weten te bewegen, is men betei in staat aanvankelijk zooals bij ons maar al te dikwijls zal moeten gebeuren eene onevenredig lange stelling te bezetten en dan toch tijdig op het aanvalspunt do hoofdmacht samen te brengenmen behoeft daarmede stellingen niet zoo vroegtijdig te ontruimen uit vrees voor een catastrophe, en alleen met zulke troepen bestaat er kans op succes bij aanvallen in flanken en rug van den opmarcheerenden vijand en bij uitvoeren van han delingen uit den kleinen oorlog. Bij al die handelingen mag de artillerie zoo min mogelijk in beweegbaarheid achterstaan bij de infanterie; zij mag er met op rekenen hare stellingen steeds vooruit te kunnen kiezen, zoo dat zij daarheen toegangswegen kan aanleggen om er aangespan nen in batterij te komen. Wat de vijand doen zal, valt vooruit niet altijd te zeggen en toch zal vooral numeriek zwakke artil lerie daarmede in hooge mate rekening hebben te houden; on danks de verbeterde richtmiddelen, die haar grooter viijheid geven in de keuze harer stellingen, zal eene batterij meerma len gedwongen worden daar stelling te nemen, waar zij het ge schut slechts met de handen kan brengen en waaruit zij zoo- noodig op dezelfde wijze weer snel moet kunnen terugtrekken. Artillerie, die daartoe in staat is en daarbij op de middelbare afstanden een voldoend werkzaam granaatkartetsvuui kan af geven, zal ons, ik ben er zeker van, over 't algemeen grootere dieasten bewijzen dan eene, die een artillerieduel op groote af standen kan aanvaarden, maar waarvan wij niet zeker zijn, dat zij elk oogenblik snel daarheen gebracht zal worden, waar zij noodig is, om waartoe zij toch feitelijk dient de vijandelijke infanterie het vooruitgaan te beletten' 1). „Gedragen" geschut zal aan den gestelden eisch van beweegbaar heid beter kunnen voldoen dan „bereden"artillerie. Deze laatste zal gedwongen om van voor haar begaanbare wegen gebruik te maken genoodzaakt kunnen zijn groote omwegen te maken tot het bereiken van het aangegeven punt, waardoor de rneer- 1) Orgaan Ind. Krijgsk. Verg. Debat over liet Geschutvraagstuk der bereden Artil- lerie, blz. 49 50.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 234