723 dere snelheid, die ook slechts over korte afstanden tot haar recht kan komen, terwijl stap het gewone tempo is, haar niet zal mo gen baten en zij later in stelling zal komen dan „gedragen" artillerie. Immers langs smalle wegen, over gunstige terreinen, kan deze geschutsoort „gereden" worden vervoerd, zelfs in ver sneld tempoterwijl in het gebergte of bergstreken, in moeilijke, zware, of geaccidenteerde terreinen, buiten wegen en voetpaden, ze „gedragen" vervoerd kan worden en zoodoende langs den koristen weg in den koristen tijd het aangegeven punt kan be reiken. Bij de vergelijkende rijproeven met het tegenwoordige geschut en het uitgezonden proefgeschut, gehouden in de meest afwisse lende terreinen, waarbij belangrijke hindernissen werden over wonnen, viel geen mindere beweegbaarheid van den vuurmond of meerdere vermoeidheid bij de paarden bij een der geschutsoor- ten te constateeren. Met opgezeten bedieningsmanschappen, waardoor de gewich ten gemiddeld 280 K.G, zwaarder werden (4 manschappen), was het proefmaterieel ver in het nadeel, niet zoozeer als gevolg van het meerdere gewicht, doch wel van de onmogelijkheid om te remmen. Het werd als van zelf sprekend aangenomen, dat met opge zeten bedieningsmanschappen de beweegbaarheid eene geheel andere is, dan zonder opgezeten manschappen. Ons wil het voorkomen, dat juist mei opgezeten manschappen, hetgeen zal voorkomen als de veldartillerie den troep „vooruit zal moeten snellen", de beweegbaarheid groot zal moeten zijn en niet staan op de grens van beioeegbaarheid" Vervolgens werden rijproeven genomen met een stuk vaneen gewicht als in Europa voor veldgeschut gebruikelijk, aanvanke lijk een gewicht van 1700 K.G., later van 1500 K.G. Hieromtrent wordt aangeteekend 2) „Hierbij is gebleken, dat het geheele voertuig, bij eene bespan ning van 8 paarden, 1500 K.G. gewicht niet te boven mag gaan, wil men den waarborg hebben, dat de beweegbaarheid daarvan be houden blijft bij paarden, die door het te velde zijn in minder 2) I. M, T. Extra-Bijia^e ]STo. 16, Overzicht van de Schiet- en Rijproeven blz. 48 en 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 235