724 - goeden toestand verkeeren, bij het laten invallen van gerequi- reerde paarden en bij het intreden van verliezen." Men kwam in verband met het hiervoor reeds vermelde tot de gevolgtrekking: „dat voor eene bespanning van Ginheemsche paar den 1372 K.G. toch als een maximum moet worden beschouwd en dat men daar zeker niet boven mag gaan, wil men den waar borg hebben, dat voldoende beweegbaarheid, ook onder te velde aanwezige ongunstige omstandigheden, behouden zal blijven. That speaks volumes In Nederland weegt het uitgeruste veldstuk, zonder opgezeten bedieningsmanschappen 1747 K.G. Aszitplaatsen zijn niet aan wezig. Door aszitplaatsen, zelfs al zouden deze gevormd worden door het schild (hetgeen tot nu toe illusoir bleek), èn door remmen zou dit gewicht minstens met 50 K.G. vermeerderd worden. In N. I. was bij 1700 K.G. en een trekkracht van 8 paaiden de grens van beweegbaarheid bereikt. Hoe nu, wanneer dat gewicht van het stuk in dringende om standigheden vermeerderd wordt met 280 K.G. voor opgezeten bedieningsmanschappen, ongerekend nog de gewichtsvermeerde ring voor aszitplaatsen en rem Immers als eerste eisch voor het aanschaffen van nieuw veld geschut of liever van vuurmonden voor de bereden artillerie in Indië werd gesteld volkomen gelijkwaardigheid met Europeesche veldartillerie i, c. de Nederlandsche Veldartillerie! Hoe bedrogen zou de algemeene bevelhebber uitkomen, die in beslissende omstandigheden vermeende een wissel te kunnen trek ken op de beweegbaarheid der bereden artillerie Zou dit niet wederom aanleiding geven tot een onbenut laten van dat wapen, dat toch zulke gewichtige, belangrijke en onmis bare diensten presteeren kan Men wil nu bij de bereden artillerie de sandelwoods vervangen door Australische paarden, z.g. gunners". Zeer wel! Maar zal men dan in staat zijn in ooilogstijd ovei een voldoende reserve van dat paardenmateriaal te beschikken, dan wel zal de aanvulling daarvan veizekeid zijn? Zoo niet, dan is de artillerie, evenals de cavalerie, aangewezen op het dan op Java aanwezige, ongeoefende paardenmateriaal en zal het

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 236