727 Geen stellingen uitgezocht met het oog op haar beweegbaarheid alleen. Eerst dan kan de artillerie toonen in Indisch terrein in staat te zijn op den aangegeven tijd en op de aangegeven plaats een aangegeven doel te kunnen bevuren, en dat zij aan de verstrek te opdrachten kan voldoen. Bij voor- en achterhoedegevechten, bij veranderen van stelling waar de beweeglijkheid der artillerie tot het uiterste opgevoerd wordt, kan uitkomen of zij voldoende beweegbaar is. Een nauwlettend bestudeeren van het terrein in Midden-Java bracht ons tot de overtuiging, dat men dan tot de conclusie zal komen, dat „beieden artillerie niet aan de haar verstrek te opdrachten zal kunnen voldoen „Gediagen aitillerie kan overal komen. Echter de snelheid van bewegen van die soort artillerie zal opgevoerd moeten wor den. Wij twijfelen er niet aan of dit zal bij doelmatige trai ning mogelijk blijken 1). Hoe een artillerist zelve over de beweeglijkheid van de „bere den" artillerie denkt, blijkt uit de Inleiding van den heer Blits tot het debat over het Geschutvraagstuk 2). „Met veldartillerie alleen kan niet volstaan worden, daar deze niet voldoende beweegbaar is, zelfs al wilde men ten behoeve van die beweegbaarheid veel van het ballistisch vermogen opofferen." De veldartillerie toch is vrijwel gebonden aan de wegen, van het zich buiten de wegen begeven is in 't algemeen geen sprake. Vele secundaire wegen, die nog zeer gunstig geacht moeten worden voor troepenbewegingen, leveren voor de veldartillerie dikwijls groote bezwaren op, doordat er te steile hellingen in voorkomen, de breedte op enkele punten te gering is, de brug gen te smal zijn en geen voldoend draagvermogen hebben, enz. Kan de veldartillerie haren marsch geheel zelf regelen, zooals bij viedesmaischen, waarbij het er niet op aankomt of men eens 1) Een jong artillerie-offlcier, ingedeeld bij een der bergbatterijen, deelde ons mede dat lnj eens bij een marsch der batterij door het onklaar worden van een kanondraag- dier, waarvan de voorziening geruimen tijd vorderde, had moeten achterblijven. De bat terij had hierdoor een voorsprong van een paar K. M. op hem gekregen. Toch gelukte het hem door toepassen van den looppas en een versneld marschtempo zijn batterij in betrekkelijk korten tijd weer in te halen. 2) Orgaan Ind. Krijgsk. Verg. 1904, blz. 16 17. I. M. T 1906 49

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 239