513 of waartoe zij het plan hebben, n. 1. een snelvuurkanon van 71/2 c. M. met den Gr. K. dubbel werken de buis als voor naamste projectiel 1), en dit in verband met het feit, dat een groot deel van het jaar, o. a. een groot deel van Java, buiten de hoofdwegen, voor troepenbeweging weinig en voor dergelijke veldart. nog minder geschikt is. Yoorts, om de vrij groote zekerheid, dat in oorlogstijd tot aanvulling van art. paarden gebruik gemaakt zal moeten wor den van het op Java inheemsche en voor dat doel weinig ge schikte ras en dit wel, omdat le de kust wellicht geblokkeerd zal zijn en paarden als con trabande zullen worden beschouwd 2e een voldoend sterke reserve van uitheemsche paarden niet voorhanden zal zijn; en 3e het verlies aan dieren, vooral in het begin van den oorlog, volgens ervaring buitengewoon groot is; eindelijk om de wenschelijkheid, en hoogstwaarschijnlijk wel de noodzakelijkheid, om de bediening door schilden te dekken en ten slotte om onze in getalsterkte zwakke inf. bataljons onder alle omstandigheden door een, het moreel verheffend, art. vuur te kunnen steunen. Wel hebben de Boeren bewezen, dat in Z. Afrika geen vuur mondzelfs het vestingkanon van 15c.M. niet te zwaar was om in den bewegingsoorlog gebruikt te worden, getuige hun ach terhoede gevechten 2) maar zelfs de droogste sawah, nabij Bata via, heeft naar het mij voorkomt al heel weinig overeenkomst met het Z.-Afrikaansche veld. In verband met het voorgaande schijnt het mij bepaald noo- dig een deel der veldart. en wel het gedeelte, dat ik organiek bij de brigades zou willen indeelen (brigade art.) uit te rusten met een lichteren vuurmond, waarvoor de z.g. pompom met schilden in meer dan een opzicht de geschiktste schijnt 3). 1) Zie M. W. No. 144/1905. 2) Dat ook het Jap. leger zich niet spoedig liet beheerschen door het terrein, blijkt bij den opmarsch door Korea, waar gemiddeld slechts 4 K.M. per dag afgelegd werden, omdat de artillerie en de treinvoertuigen door menschen getrokken moesten worden en dit over een traject van 130 K.M. (tot Andsohu). 3) a. Nicht allein gegen Kav. und Inf., sondern auch gegen Feld-art. ist das Geschütz ton uns nut groszem Vorteil verwendet worden. Im zweiten Teile des ICrieges ist esmir

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 23