730 machinegeweren om de materieele en moreele uitwerking van dit optreden te verhoogen. Wij slaan onzen slag, waar die te slaan valt Zóó ongeveer denken wij ons dit ageeren. Hier kan het Ain- boneesche en Inlandsche element van ons leger, aangevoerd door onze officieren en onderofficieren, zoo uitmuntende en bedreven in het voeren van den kleinen oorlog, zelfs boven het meer logge, zwaardere Europeesche element, opgeld doen. Wij gelooven, dat deze wijze van oorlog voeren meer in hun aard ligt, dan het in massa optreden tegenover een vijand, waar zij in den beginne tegen op zullen zien in dezelfde mate, als zij dit nu tegen ons doen. Later, als zij door het voeren van den kleinen oorlog hun kracht hebben leeren kennen en hun waarde beseffen, zal dit beter gaan. In den aanvang moet een treffen op groote schaal terwille van de moreel vermeden worden. Met het Europeesche element, de „kern" van ons leger moeten wij zuinig zijn, zonder echter te aarzelen ook dat element in te zetten, als het oogenblik daartoe gekomen is. Het bezetten en verdedigen van stellingen zouden wij in de eerste plaats aan dat element opgedragen willen zien. In 't algemeen moet men echter van onze troepen niet, als van den B. Y. kunnen zeggen: „De vijand bevindt zich te. Neen, onze troepeij moeten zijn „overal" en „nergens", aan alle kanten den indringer omzwermend, hem rust noch duur gunnend! Bij het voeren van dezen strijd hebben wij voor eenigszins belangrijke ondernemingen den steun van uitstekende, moderne, voor onze terreinen geschikte artillerie in de eerste plaats noodig. Stellingen en terrein, voor bereden artillerie onbiuikbaar, zijn dit voor die artillerie van beide partijen. Zijn onze veldbatterijen minder beweegbaar dan die van den tegenstander, dan zal deze zich met zijn veldartillerie in terreinen kunnen begeven, die voor onze artillerie ontoegan kelijk zijn" 1). Gedragen veldartillerie kan echter stellingen bereiken in ter reinen en op punten, waarvan de bereden artillerie verre moet blijven. 1) Inleiding-, als voren blz 27.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 242