731 Haar ballistisch vermogen stelt haar in staat den strijd met de veldartillerie van den B. V. te aanvaarden, te meer nu aan haar het voordeel is van het offensief. Zij dwingt den vijand zich onder werkzaam vuur, waarvan de herkomst niet eens met beslistheid kan worden nagegaan, tot het gevecht te ontwikke len in voor hem ongunstige posities. Thans is nog het Indische terrein de groote vijand van de bereden artillerie en zal dat blijven zelfs al wordt de moeilijk heid van Indisch paardenmaterieel geëlimineerd. En het is aan ons om van het Indische terrein onzen krach- tigen bondgenoot te maken! Nogmaals, wil men in Indië bereden veldartillerie, dan mag deze artillerie in niets ten achter staan bij de veldartillerie, die zij tegenover zich kan verwachten. ^■aaieen vijand doet dikwerf geheel anders dan ver wacht wordt en wij bij onze oefeningen op de kaart zoo gaarne aannemen. Wat te zeggen van een B. V., die zich door verken nen en studie op de hoogte heeft gebracht van de eigenaardig heden van het Indische terrein en ons nu in dat terrein komt bestoken met geschut, speciaal voor zulke terreinen geconstru eerd, n.l. in lasten te verdeelen, gedragen, vlakbaanvuurmonden? En het bezit van Insulinde zal voor hem wellicht wel de uit gave, verbonden aan het aanschaffen eener dergelijke geschut- soort, waard zijn De rollen zouden dan zijn omgekeerd en de vijand zou wat zijn artillerie betreft in ons eigen terrein beweeglijker zijn dan de artillerie van het Nederlandsch-Indische Veldleger, zou deze artillerie kunnen bestoken uit stellingen, waar zij het minst verwacht zou worden. Onze artillerie moet niet alleen opgewassen zijn tegen die des vijands, maar moet deze, waar wij ons op eigen terrein bevin den, in verband met den eigenaardigen toestand van dat terrein, domineeren, kan het niet uit een ballistisch oogpunt, dan toch zeker uit een oogpunt van beweeglijkheid. Na deze voorafgaande beschouwingen, welke wij niet achter wege konden laten ter toelichting van het door ons ingenomen standpunt, zullen wij overgaan tot een beschrijving van het draagbaai kanon van 7 c.M. B/17 voor koloniën.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 243