732 Hierbij zullen wij tevens in de gelegenheid zijn de Heeron Huurling en Pabst, die ons de eer aandeden aan onze studie aandacht te schenken en deze eene bespreking waardig keurden, in het kort te antwoorden. Wij brengen deze Heeren onzen dank voor de appreciatie van ons werk Het is ons niet alleen te doen geweest de zwakke zijden van de huidige en wellicht toekomstige bewapening der bereden artil lerie in het licht te stellen, we hebben tevens getracht aan te geven hoe deze zwakte te boven te komen zal zijn. Yoor de feilen in onze studie, voor de onvolkomenheden, welke het ontwerp aankleven, bieden wij van te voren onze veront schuldigingen aan. „En rekent den uitslag niet, doch telt het doel alleen!" Zooals wij reeds meedeelden 1) stelden wij ons project: „Ge schut te Yelde voor het Nederlandsch-Indische Veldleger" in handen van de Skodawerke, Actiengesellschaft in Pilsen. Het spreekt van zelf, dat ons project bij het uitwerken vele wijzigingen moest ondergaan en dat ter wille van de techniek concessies gedaan moesten worden. Toch is er naar gestreefd zooveel mogelijk de aangenomen cijfers nabij en steeds in den geest van het voorstel te blijven. Ons denkbeeld was te komen tot een vlaakbaanvuurwond, die in lasten verdeeld, gedragen vervoerd kon worden en toch in vermogen het veldkanon ter zijde zou streven. Immers alleen dergelijke veldartillerie is, ons erachtens, bij het leger te velde in N.I. met succes te bezigen. Of, zooals wij aan de Skodawerke schreven, naar aanleiding van onze studie over het onderwerp: „welk kanon voor de bergartil- lerie in N.I. het meest zou zijn aan te bevelen: „Das Studium dieses Gegenstandes führte rnich zur Einsicht, dass in Niederlandisch Indien sowohl durch die eigentümliche Beschaffenheit des Gelandes als durch die des,Klimas weder ei- gentliche Feldartillerie, noch eigentliche Gebirgsartillerie taugen 1st doch Feldartillerie an die Wege und trockenes nicht zu unebenes Terrain gebunden, Wege für Feldartillerie werden dort 1) Zie I.M.T. 1905, blz. 355.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 244