514: Daar echter ook de commandant van het veldleger de beschik king moet hebben over artillerie, en deze meer gebruikt zal worden op wegen en begaanbaar terrein, kan hiervoor een ballis tisch krachtiger en dus ook zwaarder vuurmond gebruikt worden. Aanbeveling had het verdiend naast het G-.K. kanon, ook het G. kanon van Reichenau te beproeven. De voor- en nadeelen, aan beide geschutsoorten toegekend, zijn in dit artikel reeds elders besproken. Vermeend wordt, dat het G. kanon zoodanige voordeelen heeft, hoofdzakelijk het moreel van den troep betreffende, dat het voor ons hoogstwaarschijnlijk de voorkeur zou verdienen boven het G. K. kanon. Het streven van onze zwakke artillerie moet er steeds op gericht zijn om het moreel van den troep te verheffen. Waar in den Russ.-Jap. oorlog de artillerie aan beide zijden zooveel mogelijk het terrein benutte om ongezien in stelling te komen, en waar die stellngen herhaaldelijk zoodanig gekozen waren, dat alleen de vuurleider het doel kon waarnemen, waar door de uitwerking, vooral op bewegende doelen uiterst gering was (M. W. Ho. 128/1905) daar verdiende het minstens aanbe veling kennis te maken met een vuurmond, die door zijn schil den 1) het richten rechtstreeks op het doel mogelijk zou maken, persönlich gelungen, des öfteren englisclie Feldgesohütze mit dem Vickers-Maxim (3.7 c.M. völlig zum schweigen zu bringen. Jch halte das Geschütz für eine furchtbare "Waffe von ganz hervorragender Bedeu- tung und müchte seine Einführung im deutschen Heere dringend befürworten. (Art. Streiflichter M.W. 93/1903). b. An diesem Tage erhielt ich meine erste und entgültige Lektion über die 3.7 c.M. Geschütze. Sie sind ohne Zweifel bis zu mittleren Entfernungen, mit denen man es fast aussclilieslicli im Kriege zu thun hat, dem Feldgeschütz weit überlegen und arbeiten bes- ser als das wirksamste Shrapnell, schon weil man das Feuer fortwahreud gegen beweg- liche Zielen zu regulieren vermag, zugleicli aber auch wegen ihrer hohen Feuergeschwin- digkeit. Man gebe mir 2 gute 3 7c M. Geschütze und zu irgend einer Zeit verpflichte ich mich eine ganze Batterie zusammen zu schieszeü, ehe dieselbe auch nur Zeit hat das erste schrapnell in meine Geschütze zu senden. Auszerdem geben die Panzerschilde der Bedienung immer grosze Sicherheit, und ohne dem ausgezeichneten Geist der beiden föde- rierten Art. korps zu nahe treten zu wollen, darf ich doch sagen, das die Bravour unserer Leute am Geschütze einen starken Hinterhalt in den Panzerschilden batte. (Dagboek Kapt. van Loszberg. M. W. No. 93/1903). 1) M. ~W. No. 140/1905. Yoor den slag bij Moekden hadden eenige Japs zich van zelfgemaakte schilden voorzieu.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 24