738 bracht bij den batterijcommandant. De aanmerkingen, die hierbij gemaakt worden betreffen slechts de wijze van uitvoering van de eens vastgestelde regels, geheel als dat bij Sandelwoods ge beurde. 't Beslag kost niemand hoofdbreken, er is alleen wat meer na te zien dan vroeger, en dat er streng aan alle bepalingen wordt gehouden is nu even noodig als vroeger. Hoe is nu de algemeene toestand van de hoeven? Goed, nor maal. Geen Sandelwoodhoef, maar zeker niet slechter dan b.v. in Holland. Brokkelhoeven komen hier totaal niet voor. Ondanks nauwkeurige navraag bij officieren en smeden en grondig onder zoek van de paarden kon ik slechts de volgende gevallen van bepaald zeer slechte hoeven en buitengewoon beslag bijeenkrijgen 1. Slaat op stal zoo heftig naar vliegen en muskieten, dat hij meermalen zijn ijzers afslaat en binnen den bepaalden tijd beslagen moet worden, waardoor meerdere rijen nagelgaten ontstaan. 2. Is zwaar gewond en kreupel geweest, zoodat volvoet is ontstaan. 3. Heeft plathoeven en zeer lage versenen. 4. Heeft zeer broos hoorn en daardoor wel eens last van af brokkelen (geen brokkelhoeven) en wordt daarom hoog genageld, waardoor twee rijen nagelgaten ontstaan. Is nu echter bijna beter. 5. Heeft zijn ijzers een paar maal achter elkaar bij sawah- oefeningen verloren en is zoodoende binnen den bepaalden tijd beslagen, waardoor de hoeven geleden hebben. Zeker niet veel, en meest te wijten aan buitengewone om standigheden. Er worden betrekkelijk weinig ijzers verloren, waarop natuurlijk bij sawahoefeningen altijd groote kans bestaat. Bovendien heeft het verliezen van ijzers in het algemeen geen invloed gehad op den toestand van hoeven en beslag, behalve het binnen den bepaalden tijd beslaan. Daar de ponies alleen nog te Banjoe Biroe zijn ingedeeld, wor den deze gegevens niet verzwakt door overplaatsingen en blijft elk dier steeds onder de aandacht van dezelfde personen. Er werd nog weinig ondervinding opgedaan op meerdaagsche oefeningen. Men zal mij echter moeten toegeven, dat, waar de toestand nu zoo gunstig is, op meerdaagsche oefeningen moeilijk teleurstellingen kunnen komen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 250