739 Ad 2. Het gaat niet aan te ontkennen, dat cavalerie te Ba tavia en te Soerabaia in vele opzichten in andere omstandighe den veikeeit dan artillerie te Banjoe Biroe. Klimaat, wijze van gebruik en terrein verschillen aanmerkelijk. Ongetwijfeld levert het klimaat het belangrijkste verschil op. Zonder nu direct te treden in een vergelijking, meen ik toch, dat wat wijze van gebiuik en terrein betreft, de paarden hier lang niet in gunstiger omstandigheden verkeeren dan te Batavia en Soerabaia. Hier- vooi dienen we na ce gaan, wat ze moeten presteeren. Het tenein om Banjoe-Biroe bestaat uit een vlakte, waarom heen een steile bergrand. Buiten de groote wegen vindt men in de vlakte slechts rawah, sawah en modder van de zwaarste soort, in de bergen steile en zware wegen of paden, die echter in den natten tijd wegens de gladheid slechts zelden begaanbaar zijn. Ook de exercitie-terreinen en maneges zijn zeer drassig, zoodat er wel gezegd kan worden, dat er hier in den natten tijd nagenoeg altijd, in den drogen tijd veel „gemodderd" wordt; wel het ergste wat men een beslag kan aandoen. Ook bij het klimmen op zware hellingen wordt veel van het beslag gevergd. De te verrichten arbeid is zeer verschillend; bij de bergbat- terijen dragen en trekken. De beweging der been en is zeer hef tig, indien de last door zwaar terrein moet worden getrokken of gediagen, en het beslag heeft dan zeer veel te lijden. Wel is waar wordt er steeds gestapt, doch ik geloof, dat snelle gangen, mits niets voortdurend op zeer hard terrein, eer voor- dan nadeelig zijn voor de hoeven en althans niet in vergelij king kunnen komen met stappen in zeer zwaar terrein. De dieren der depót-batterij zijn in verschillende perioden van africhting als draag-, trek- of rijpaard, velen ook in herdres- suur, en reeds langen tijd bij de batterij. Hoewel hun arbeid in den regel niet zoo lang duurt als bij een gewone batterij, worden zij toch in nagenoeg hetzelfde terrein geoefend. De eenigè bespanning Australiërs deed meestal meer en veel zwaarder dienst dan bij een gewone batterij; toch leverde het beslag geen moeie- lijkheden op tengevolge van den zwaren dienst. Rijpaarden zijn nog slechts kort in africhtingdeze moet, daar er niets anders is, echter als regel ook in drassig terrein plaats hebben, wat, on geacht den verrichten arbeid, nadeelig op de hoeven moet werken.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 251