- 740 Bovendien levert het beslag bij dieren pas in africhting en dus nog kort op beslag als regel meer bezwaren op dan dat van dieren in een verdere africhtingsperiode, wat niet nader hoeft te worden toegelicht. Een en ander in aanmerking nemende, verkeert men te Banjoe Biroe ten opzichte van den invloed van terrein en arbeid op de hoeven en het beslag eerder in ongunstige dan gunstige of zelfs normale omstandigheden. Zelfs aannemende, dat de toestand te Batavia en te Soerabaia, mede tengevolge van het klimaat, nog ongunstiger is dan te Banjoe Biroe, dan nog moet er toch naar gestreefd worden een goeden toestand van het beslag te verkrijgen met middelen, die overal dezelfde blijven en overal hun kracht behouden, en die m i.. reeds gevonden zijn. Ad 3. Ik zal mij bepalen tot het opsommen en motiveeren van de regels, te Banjoe Biroe bij het beslaan gevolgd, waarbij er natuurlijk verscheidene zijn, die geheel of gedeeltelijk ovei- eenstemmen met die, aangegeven door de ritmeesters Daniels en Herfkens, hetgeen ik kortheidshalve ter plaatse nietreleveeren zal. Later zal ik de cardinale verschilpunten afzonderlijk bespreken. a. Onderhoud van den hoef. Blijft de hoef langdurig te droog, dan wordt de hoorn hard en bros en geeft aanleiding tot scheuren. Komt hij daarentegen te veel met vocht in aanraking, dan wordt hij te week, te weinig weerstandbiedend en gaat brokkelen. De hoef moet matig zacht blijven, lenig en veerkrachtig. Men ga dus uit van den regelte droge hoeven vochtiger maken, te natte hoeven droger maken. In den drogen tijd zal hoevenwasschen voordeelig zijn voor de hoeven, ook door de afkoeling na dienstgebruik. In den natten tijd daarentegen of wanneer herhaaldelijk in modder en water gemarcheerd wordt, dient men het wasschen na te laten en er vooral voor te zorgen, dat de hoef zoo goed mogelijk schoon en droog wordt gemaakt. Door te veel wasschen van de hoeven laat de glazuurlaag los en begint om te krullen. Ten opzichte van zijn onderhoud is de hoef eenigszins te vei- gelijken met lederwerk, dat ook door te groote droogte bios wordt en splijt, door te veel vocht lichtei scheuit en op den

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 252