742 de smeden te dwingen goed en volgens het voorschrift den hoef te bewerken. Zij prutsen er altijd wat bij, en 't is een bekend feit, dat militaire smeden, die als burger hun bedrijf voortzetten, meestal groote nullen worden. Bij den Sandelwoodhoef was moeder natuur meestal zoo welwillend te herstellen, wat de smid bedorven had. Bij den hoef van den Austr. pony geeft elke fout in de bewer king van den hoef bijna onherroepelijk een ruïne, slechts met moeite te restaureeren. Wat voor vroeger beslag gold, blijft van kracht, echter met inachtneming van de volgende zaken. De hoef van den Australiër heeft geen kracht genoeg om zich zelf in den vorm te houden; daartoe moet het beslag zeer in het bijzonder meewerken. De meest voorkomende vorm is wel de platte hoef, soms zelfs plathoef en volhoef, met veel neiging om uit te zetten in de breedte, weinig afgroei. Groot en rond van vorm, met een zeer dikken hoornioaanddus een ver naar binnen liggende witte lijn. Door de sterkere afslijting in de verzenen heeft de hoef neiging om den schuitvorm aan te ne men, d.w.z. om naar voren puntig te worden en naar boven om te slaan, zoodat de hoornwand binnenwaarts geknikt wordt (fig. 1). Door de sterke uitzetting in de breedte ontstaat de neiging- om over het ijzer te komen te staan, aanstonds een oorzaak van scheuren en brokkelen. Voorkomt men dus dit overstaan niet, dan is men nooit zeker niet te laat te zullen komen. De dikke hoornwand kan niet anders dan gunstig zijn voor een goede bevestiging van het beslag, mits men er goed gebruik van maakt. Wanneer de hoef den schuitvorm krijgt, zal de toon te lang worden in verhouding tot de verzenen. Deze worden nog meer belast, slijten nu meer af bij de uitzetting, komen daardoor weer lager, zoodat 't gebrek steeds crescendo gaat. Door het inknikken en opwippen van den toon krijgt men vóór een groot stuk hoorn, waardeloos voor het steunen van den hoef, terwijl het behoorlijk inslaan van de toonnagels hoe langer hoe moeilijker wordt. Door de meerdere afslijting zullen de verzenen neiging hebben zich van het ijzer te verwijderen. De toon werkt omhoog, de verzenen staan omhoog en worden zwaar belast, het gevolg zal

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 254