747 Ik kan niet veronderstellen, dat de hoeven van de artillerieponies in oorsprong beter zullen zijn dan die der ponies van de cavalerie. Onze pomes hebben tot nog toe zeer weinig bloed en behooren grootendeels tot het zware type, dat veelal slechte hoeven heeft. Toch hoeft er niet mee getobd te worden en heeft men bij het beslaan geen last van te veel rijen nagelgaten. Te hoog uitko men van de nagels is ook niet noodig, mits ze slechts goed in de witte lijn grijpen. Een beslag met breede zijlippen behoort an ook al weer tot de zeer zeldzame uitzonderingen, en wordt dit eigenlijk alleen toegepast om plaatsen te beschermen, waar de hoefwand door steenen enz. beleedigd is, minder om het ijzer een vaste ligging te geven. Een rationeel beslag, gepaard aan een goede verzorging van den hoef, leidt bijna zonder uitzondering tot een goede hoedanigheid van het hoorn. Ik ben het volmaakt eens met den ritmeester Herfkens, waar hij zegt, dat we de schuld niet te spoedig op de ponies moeten werpen. Dat geschiedde hier vroeger ook wel en niet alleen op punt van hoefbeslag, doch met veel zag men eigen schuld in- Het spreekt, dat een hoef, waaraan geëxperimenteerd wordt, nu juist niet in de meest gunstige omstandigheden verkeert. Ik heb er zeer veel tegen in te brengen, dat de ponies 8a 9 weken op beslag zouden moeten loopen. Het is waar, hierdoor woidt het ontstaan van te veel nagelgaten voorkomen. Indien echter de mogelijkheid bestaat om den hoef om de 6 weken te beslaan, zonder te veel nagelgaten, dan is dit verre te verkiezen. De ideale toestand toch zou zijn, dat men den hoef steeds den noimalen, juisten vorm kon laten behouden. Hoe langer de hoef wordt, des te meer hebben banden, pezen en gewrichten te lijden. Die merkt men eerst op den duur, en bij den Australiër moet men hiermee voorzichtiger zijn dan bij den taaien Sandelwood. Zelfs al noemt men het euvel niet erg, omdat de hoef zoo langzaam afgroeit, men moet toch zoo spoedig mogelijk den nomalen toestand trachten te herkrijgen. Bovendien heeft de hoef bij langer laten loopen des te meer tijd, om over het ijzer te komen te staan. Ook kan het beslag na 8 a 9 weken niet zoo vast meer liggen als een nieuw beslag. Hoe eerder dus vernieuwd, hoe beter. Ik moet ook het beslaan met 4 nagels met een scheel oog aanzien. Waar de ritmeester Herfkens zegt, dat men het vei-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 259