515 en die, door het gebruik van granaten alleen, de taak van het personeel tot den eenvoudigsten vorm terug zou brengen. Op het schietterrein, waar alle ontzenuwende invloeden weg genomen kunnen worden, moge het G.K. kanon meer treffers bezorgen dan het G. kanon, in een ernstig gevecht zal m.i. meer malen het 'tegenovergestelde het geval zijn (zie ook M. W. No. 112/1903). Op den voorgrond stellende, dat onze artillerie bij gebruik tegen den B. V. modern bewapend moet zijn, zou het aan te bevelen zijn de bergkanonnen te vervangen door pompoms en de veldkanonnen door het 5 c.M. G. kanon, beide voorzien van schilden. Wat betreft veldhouwitsers, ook deze zijn noodig, omdat ver moedelijk ook de tegenpartij er over zal beschikken, daar vooral de aanvaller er voordeel van kan trekken. Neemt men aan, dat wij aanvallend optreden, zoodra de vijand landt, dan zullen veldhouwitsers onmisbaar zijn 1). De groote moeilijkheid zal echter wel wezen, aan voldoende trekdieren te komen 2). Hoe echter het artillerievraagstuk voor ons opgelost moge worden, met minder dan het tegenwoordig aantal vuurmonden zal zeker niet volstaan mogen worden. Wat betreft de infanterie- en cavaleriebewapening, uit een ballistisch oogpunt beschikken deze over uitstekende vuurwa- 1) Neben den Feld. Batterien werden aber Batterien Scliwereren Kalibers auftreten müssen, und zwar soil Ihre Unterstiitzung nicht nur aus weiter Ferne geschelien; sie werden dem fortschreitenden An gr iff der Infanterie zu folgen haben. Der S.-Afr. Krieg hat dies zu deutlich gezeigt. Sobald die Englander geselien hatten, dasz es möglich war, ruit so sell weren Geschützen zur gleicher Zeit mit der Feldarmee zu operieren, oline diese zu sehr zu behindern, brachteD sic auch schwere Art. ins Feld. Nicht nur in Natal, sondern auch spaterhin bei all ihren im Lande herumziehenden Detachements haben sie 12 e.M. SchitFsgeschützen auf falirbaren Lafetten und schwere 12 c.M. Haubitzen verwendet. Hatten sie diese nicht gehabt, so ware mancher Erfolg ihnen, glaube ich, verloren gegangen. (Takt. Betrachtungen van een Duitsch officier aan B.-zijde. M W. No. 112] 1903). 2) De verhouding van veldgeschut tot krombaangeschut bij Moekden was Nb 5: 1 bij beide legers; bij het le Jap. leger aan de Jalu 33/s1 (108 en 30).

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 25