J. B. van deb Poll. 748 schil voelt, heeft hij blijkbaar alleen het oog op het aantal na gelgaten. Het eerste, wat echter wel moet opvallen, is het minder vast liggen van het ijzer, vooral bij paarden met slechte hoeven. Blijkt het echter te kunnen, welnu, dan kan het. Te Banjoe Biroe echter hoeft men er niet over te denken. Ik meen, dat de ritmeester Daniels zeer terecht eischt, dat het ijzer breed is, in verband met den dikken hoornwand. Dit is echter een groot verschil met te breed. Brengt men door een rationeel beslag den hoef tot een normale grootte terug, dan wordt het ijzer aanzienlijk kleiner en dus lichter, hetgeen te Banjoe Biroe bepaald interessant is om te zien. Het minder ijzerverbruik is bovendien nog een voordeel voor den lande. Beslag met kalkoenen was hier onnoodig en hebben we op dat punt dus nog geen ondervinding. Of plathoeven er door verbete ren kunnen, meen ik te mogen betwijfelen; wel zullen zij minder zijn blootgesteld aan beleedigingen en een beteren stand aannemen. In den Inw. Dienst der bereden artillerie behoeft voorloopig het bewuste artikel nog niet gewijzigd te worden. Het zal steeds een nuttige vingerwijzing blijven, en elk goed officier zal ook steeds in het oog houden, dat het artikel vervolgt: „ofschoon dit hoofdzake lijk afhangt van de gesteldheid van dehoeven en van het beslag zelf." Het spijt mij, dat de ritmeester Herfkens niet vermeld heeft, of de hoeven der Australiërs en Gulf Arabs aanzienlijke verschil len opleveren. Men moet dus wel veronderstellen dat dit niet het geval is. Zeer nuttig zou het mij voorkomen, als ook de ondervinding- te Salatiga opgedaan eens werd geboekstaafd. Het is uiterst moeielijk toestanden te beoordeelen, die men niet onder de oogen heeft, en ze te vergelijken met andere. De gunstige resultaten hier verkregen noopten mij echter tot schrij ven, daar zij bereikt werd met zoo min mogelijk afwijkingen van de sinds tijden beproefde voorschriften. Ik neem intusschen zeer gaarne aan, dat dit in andere garni zoenen niet mogelijk is. Eerste Luitenant der Artillerie.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 260