HET GEVECHT OM PRE MEDITTA (SOEMB4). Met Plaat XXIII. Het is reeds enkele maanden, dat het eiland Soemba meerdere aandacht tot zich trekt; ook daar hadden woelingen plaats en werd een gewapenderhand optreden noodzakelijk. De voornaamste oorzaak hiertoe was de volgende: Een zekere Leli, afkomstig uit het landschap Laori, had 7 karbouwen van lieden van Palendi gestolen en verkocht. Oemboe Kerai, hoofd van Palendi, hierover vertoornd, begaf zich met 100 gewapende volgelingen naar het op de Noordgrens van Kodi Besai gelegen Koré, plunderde 23 kampongs, voerde 67 menschen als slaven mede en stal 5 karbouwen. Nu liep ook het volk van Kodi te wapen en verdreef de indringers met achterlating van 4 dooden en 30 paarden. posthouder, niet meer bij machte dezen strijd te stuiten, riep de hulp van den resident van Timor in, die den 9en Maart met een gouvernementsstoomer voor Memboro verscheen. Aan boord bevond zich een detachement, afkomstig van Timor Koe pang, onder bevel van den le luitenant der infanterie Rijnders. Aan dit detachement, bestaande uit 41 bajonetten van deland- macht, allen inlanders, en 30 gewapende politiedienaren, werd de taak opgedragen om de rust op het eiland te herstellen en den voortvluchtigen Oemboe Kerai van Palendi in handen te krij gen. Het was bij een der vele pogingen om aan deze laatste opdracht te voldoen, dat men een aanval deed op de heuvelstel ling Pre Meditta. Een patrouille, die zich op ongeveer een dagmarsch van de kust nabij de kampong Pangenje bevond, ontdekte in de nabij heid van een met een steenen borstwering omgeven versterking een bende van ongeveer 300 met lansen gewapenden. Ingewonnen berichten schonken den patrouille-commandant de overtuiging, dat deze bende onder aanvoering van Oemboe Kerai stond en dat de benteng, Pre Meditta, haar steunpunt was.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 261