VOOR DE PRACTIJK. Het zetten van koffie. Onlangs bij een der bataljons te Mr. Cornells een compagnies-vivres- magazijn bezoekend, om een onderzoek in te stellen naar klachten over de minder goede kwaliteit der geleverde rijst, viel mijn oog op de daar opgelegde „Liberia-koffie." Aangezien ik indertijd, vóór de opneming in de Leveringsvoorwaarden, belast werd met een onderzoek naar de al of niet geschiktheid dezer kof- fïesoort, om aan het Leger te worden verstrekt en ik daarbij tot de con clusie kwam, dat deze koffie, mits goed gebrand, gemalen (gestampt) en oordeelkundig gezet, in geen enkel opzicht voor de tot nu toe verstrekte Java-koffie behoefde onder te doen, sprak het wel van zelf, dat ik me eens op de hoogte stelde, hoe de soldaat over deze koffie denkt. Het toeval wilde, dat juist een onderofficier tegenwoordig was, die mij met het gezag van een oud-koffieplanter, al dadelijk de illusie ontnam, van te hebben bijgedragen tot een m. i. zeer goede wijziging der Leve ringsvoorwaarden. De koffie is slecht, kan trouwens nooit goed zijn als ze niet gemengd is met Java-koffie, het Gouvernement betaalt er handen met geld voor en krijgt een 3de soorts product," was het besliste antwoord van dezen koffiekenner. Het mocht me niet gelukken den zegs man tot andere gedachten te brengen en ware hij, volgens zijn zeggen, niet van kindsbeen af in de koffie opgegroeid, dan zou ik geneigd zijn hem een Friesche afkomst toe te dichten De koffie was m. i. zeer goed en ik schaarde me dus aan de zijde der keurings-commissie, die er blijkbaar evenzoo over dacht. Dat Liberia- koffie, wil ze een goede drank opleveren, met Java-koffie moet vermengd zijn, is een dwaalbegrip, dat naar ik hoop in het Leger geen wortel zal schieten. Intusschen vroeg ik terloops hoe de koffie wel werd gezet. „Na ge brand en gemalen (gestampt) te zijn, wordt er kokend water bijgevoegd en daarna boven het vuur goed doorgekooktwas het bescheid van een tweeden onderofficier, naar ik meen menagemeester. Dit antwoord gaf te denken en ik meen goed te doen met daaraan ruchtbaarheid te ge ven, omdat zelfs prima-kwaliteit koffie, van welke soort dan ook, bij eene dusdanige behandeling, altijd, zonder uitzondering een slechte drank geeft.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 266