756 Yoorzoover de lederen versterkingsstukken betreft, bestaat er eenig ver schil. Het aangenomen model hooge zeildoeksche rijgschoen heeft door- loopende lederen belegsels, welke dus niet alleen de neus, zijkanten en contrefort, doch ook de holte van den voet beschermen. Omtrent het nut van kopspijkers wordt verschillend geoordeeld. Zeker is het, dat het gewicht van den schoen door de zware spijkers aanmerkelijk wordt vermeerderd, hetgeen voor Inlanders niet zonder be- teekenis moet worden geacht, terwijl bij oplegging in de magazijnen het gevaar bestaat, dat de spijkers gaan roesten en het leer aantasten. Daarom is er van afgezien de hakken en zolen reeds dadelijk van kop spijkers te voorzien, doch is o. a tijdens de Boni-expeditie, gelegenheid gegeven om des gewenscht na de verstrekking der schoenen, aan den man, tegen vastgesteld tarief, kopspijkers te doen aanbrengen. Op dezelfde wijze zal vermoedelijk ook bij eene eventueele Bali expe ditie gehandeld worden. N. Nogmaals Schoenen. Het in de vorige aflevering onder rschoenen" door den Heer I. C. d'A. opgemerkte, behoeft m.i. eene kleine aanvulling. Van alle dergelijke schoenen toch is de binnenzijde van de zool, waai de voet op rust, bedekt met een lederen binnenzooltje. Daar dit binnenzooltje zeer dun en als regel slechts vastgelijmd is, ge beurt het bijna immer, dat het bij het uittrekken van een nat geworden schoen los laat en opkrult; daarenboven dringen spijkereinden er al zeer gemakkelijk doorheen. Het gevolg is, dat hetzij het binnenzooltje uitgenomen wordt of niet de voet op een oneffen vlak komt te rusten, waardoor voetwonden wor den veroorzaakt. Het best heb ik mij dan ook altijd bevonden bij een 1.5 a 2.5 m.M. dikke, losse binnenzool. Door haar dikte laat zij geen spijkereinden door, terwijl zij, als de schoen nat is geworden, na den marsch wordt uitgenomen en afzonderlijk gedroogd, waarbij gemakkelijk gewaakt kan worden tegen het zich vormen van plooien. S.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 268