516 penen. Jammer is het alleen, dat niet meer rekening is gehou den met het geringe draagvermogen van onze dieren en met de lichaamsbouw van den inlander. Zonder ballistiek belangrijk in waarde te verminderen, ware het mogelijk geweest deze wapens lichter en den troep marsch- vaardiger te maken, dan wel de patronenvoorraad te vermeer deren 1), wat de taktische waarde van den troep verhoogd zou hebben. Zou het niet mogelijk zijn onze geweren over te doen aan het Nederlandsche leger, dat door zijn uitbreiding meerdere vuurwa penen behoeft en ons leger van een lichter vuurwapen te voor zien? Moge dan tevens het vizier- en korrel vraagstuk opgelost worden, in verband met het „schwere Einfache im Kriege", als indertijd betoogd in de Krijgskundige Vereeniging. Yoorts iets over het mitrailleursvraagstuk; de indertijd daar mede belaste commissie heeft zoo helder het licht op de belang rijkste punten laten vallen, dat ik naar haar rapport verwijzen kan. De invoering van mitrailleurs moet urgent geacht worden en wel tot een minimum, per brigade, van een compagnie van 6 geweren. Yoor de infanterie is de toevoeging van mitrailleurs vooral noodig, omdat dit wapen zoo bij uitstek geschikt is het vuur op groote afstanden van haar over te nemen. Bij de verdediging is dit wapen in staat de tegenpartij vroeg tijdig te dwingen hare gesloten formatie te verlaten, waardoor de verdedigende infanterie hare stellingen verraadt. Bij den aanval kan de mitrailleur het voorwaartsgaan der in fanterie gemakkelijk maken door het vuur van den verdediger tot zich te trekken. Yoor gebruik in oorlogstijd is organisatie in vredestijd dringend noodig. De minder gunstige uitkomsten aan Boerenzijde met den mitrailleur verkregen 2), zijn wellicht gedeeltelijk een ge volg van onvoldoende geoefendheid van het personeel. Naar ik 1) De Jap. inf. droeg 120 patronen; vóór liet gevecht echter werd de ransel afgelegd en de man belast met 200 patronen, benevens vivres voor meerdere dagen. In het Jalugevecht verschoten meerdere afdeelingen 200 patronen per man. 2) Die Lehren, die wir aus dem S. Afr. Kriege in Bezug auf die Maseliinengewehre (M. Oziehen können, möchte ich daher zusammenfassen I. Mann hüte sich den H. G. einen zu groszen wert beizumessen

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 26