758 verwondt, wanneer de trekker van het bij ongeluk niet in de rust gestelde wapen wordt aangeraakt. ad. 2. Door het buiten werking stellen van het slot wordt het mogelijk de slagpin op gelijksoortige wijze als bij een hamerslot in een soort van rust te brengen. Tot dit doel is de voormelde veiligheidshefboom aan zijn voorste einde met een afzonderlijk stuk, het zoogenaamde vangblok, schar nierend verbonden. Dit vangblok steekt met zijn bovenste snavelvormig verlengstuk door eene uitlating in het staartstuk vóór den nok tot het ge spannen houden van den haan uit, zoodat de slagpin, zoodra zij met de hand ontspannen of licht gespannen wordt in een eenigszins teruggescho ven ligging wordt vastgehouden. De stift van de slagpin treedt dan geheel in het kanaal van den afsluiter en kan derhalve het slaghoedje niet aanraken. De voordeelen hiervan zijn, dat het wapen ook met ontspannen slag- veer kan worden gedragen, waardoor de slagveer wordt gespaard, terwijl een afgaan van het schot ook bij een breken van een onderdeel der trek ker-inrichting hetgeen bij krachtige schokken, als bij het laten vallen van het wapen, mogelijk is niet kan plaats grijpen. Wil de schutter bij \ergissing met een ontspannen slagveer zijn schot afgeven, dan wordt hij hierop dadelijk opmerkzaam gemaakt, door dat in dit geval de onbeweeglijk zijnde veiligheidshefboom een grooten tegen stand biedt aan de den greep omvattende hand. ad. 3. De bestemming van de inrichting tot het verzekeren van de sluiting is het om bij grendelsluitingen elke toevallige verandering in de houding van het gesloten slot tegen te gaan. Bij rechtlijnige grendelsluiting is, zooals bekend, een gering tegen den grond stooten van den kolf reeds voldoende om een terugglijden van den grendelknop ten gevolge te hebben, wat wederom het nadeel met zich sleept, dat de schutter, die dit niet bemerkt heeft en zijn geweer in den aanslag brengt alvorens het gebrek te verhelpen, niet kan aftrekken. Wordt het geweer bij het beklimmen van hellingen als steun gebruikt, dan kunnen de voortgezette schokken een geheel openen van den gren del, ja zelfs een verliezen, ten gevolge hebben. Bij samengestelde grendelsluiting wederom is het niet buitengesloten, dat bij het zich neerleggen of bij andere bewegingen van den man, de zijwaarts of naar onderen uitstekende grendelknop uit zijn juiste ligplaats opwaarts bewogen wordtde hierdoor teweeggebrachte draaiing van den grendel heeft, zooals practische proeven hebben aangetoond, eveneens een weigeren van het wapen tengevolge. De deze fouten verhinderende automatische verzekering van de sluiting bestaat bij samengestelde grendelsluiting uit een in het binnenste van

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 270