759 - den uitgeholden grendelknop aangebrachte sperstift, welks uiterste knop- vormig einde uit den grendelknop steekt, terwijl het aan het binnenste einde verbonden aanslagstuk door veerdruk in het binnenste van den geleider reikt, en hierdoor het opwaarts draaien v an den grendel beperkt. Een verder opwaarts draaien van den grendel of wel het openen is slechts dan mogelijk, als de sperstift uit haar ligplaats geschoven wordt, hetgeen bij het aanvatten van den grendelknop automatisch geschiedt, daar de uitstekende knop van de sperstift zoodanig aangebracht is, dat het door de den knop omvattende hand noodwendig aangeraakt moet worden. Voor rechtlijnige grendelsluiting bestaat deze veiligheidsinrichting uit een in den knop aangebrachten hefboom, welks binnenste arm met een sperstift in eene inlating van den geleider grijpt, terwijl de ander onder veerdruk staande arm, zoodanig uit den knop steekt, dat zij bij het aan vatten van den knop in eene inzinking gedrukt wordt, waardoor de sper stift wordt 'uitgelicht. Eecapituleerende zijn de voordeelen van het veiligheidssysteem Tam bour dus de volgende 1. eenvoudiger behandeling, daar de man van de handgreep „omleggen van den haanpal" ontheven wordt. 2. verhindering van het afgaan van het schot bij een toevallig aan raken of hangen blijven van den trekkertong, dan wel bij een breken van een onderdeel der trekkerinrichting. 3. verhindering van het euvel, dat de grendel door schokken a. a. uit zijne juiste ligplaats wordt gebracht. 4. sparing van de slagveer, daar het geladen wapen ook met ontspan nen slagveer kan worden gedragen. Deze voordeelen gaan gepaard met de grootst mogelijke eenvoudigheid van samenstelling, waardoor de geheele constructie als doorloopend ge schikt voor oorlogsgebruik kan worden genoemd. Van een militair standpunt uit moet aan de nieuwe uitvinding voor namelijk wat het eerste voordeel aangaat waarde toegekend worden, daar de tegenwoord ge palinrichtingen op voldoende wijze aan het ad 2 en 3 genoemde beantwoorden. Hoewel het ad 4 genoemde ontegenzeggelijk een voordeel is, kan het niet van groot belang geacht worden, voorna melijk niet, omdat het wederom een handgreep vereischt om het wapen slagvaardig te maken waardoor het ad 1 en 4 genoemde elkander dus moeilijk verdragen. Een bijzonder belang bezit dit systeem evenwel voor alle soorten van particuliere wapenen, en wel voornamelijk voor jachtgeweren. Het zal eent werkzaam tegenmiddel vormen voor de bij de uitoefening van de jachtsport zoo herhaaldelijk voorkomende ongelukken. I. M. T. 1906 51

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 271