- 760 - Een nieuwe springstof. Een nieuwe springstof „Holmgrens," aldus genoemd naar den Zweed- schen kapitein der artillerie Holmgren, moet dezelfde springwerking heb ben als pikrinezuur, doch boven dit bet groote voordeel, dat met holm- grens gevulde projectielen, wanneer zij eventueel in den vuurmond springen, slechts gedeeltelijk explodeeren en daardoor geen gevaarlijke werking op den ziel wand uitoefenen. Sedert het jaar 1903 werden eene menigte proeven gehouden met projectielen, die met eene springlading van holmgrens gevuld waren, bij welke proeven het ontijdig springen in den ziel opzettelijk werd bewerkstelligd. Zoo hield o.a. een 8 c.M. kanon meerdere ontijdige springers in den ziel uit, evenzoo een 12 c.M. kanon en een 12 e.M. houwitser, zonder dat de vuurmond beschadigd was ge worden. Aangemerkt dient hierbij nog te worden, dat de houwitser uit gietijzer was vervaardigd. Slechts bij een 15 c.M. houwitser beschadigde een dicht bij de mon ding gesprongen granaat de velden Overweegt men nu de bekende omstandigheid, dat met pikrinezuur gevulde projectielen bij het ontijdig springen in den vuurmond, niet slechts deze, maar ook meestal de affuit en de bediening in gevaar brengen, dan komt men tot de conclusie, dat de nieuwe springstof tengevolge van voor melde goede eigenschap geroepen schijnt het pikrinezuur te verdringen. Dit zal nog des te eerder geschieden, daar ook de schietproeven met 12 en 15 c,M. houwitsers hebben bewezen, dat de mijnwerking der met holm grens gevulde granaten slechts onbeduidend geringer was dan die der met pikrinezuur gevulde. Een nieuw soort torpedo. Een nieuw soort torpedo moet in de haven van Antibes beproefd ge worden zijn. Deze torpedo bestaat uit twee sigaarvormige deelen, die horizontaal boven elkander zijn gesteld. Het onderste deel dient tot op name van de motoren, schroeven en springlading, terwijl het kleinere bovendeel zich nooit geheel onder water bevindt, en aan beide einden kleine stangen bezit, die tot doel hebben de den torpedo toegezonden electrisehe golven op te nemen. De torpedo wordt nml. middels draadlooze tele- graphie van uit de kust of van een slagschip uit bestuurd. De tot nu toe gehouden proeven moeten tot een zeer bevredigende uitkomst hebben geleid. Be dubbelkijkers. De dubbelkijkers, die bij de Amerikaansche marine-artillerie worden

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 272