761 - ingevoerd, scbijnen, zooals men uit de openbaar gemaakte uitstekende schietuitkomsten besluiten mag, zeer goed te voldoen. De kijkers zijn zoodanig ingericht, dat de eene een groot gezichtsveld en slechts zwakke vergrooting, de andere daarentegen vóór alles eene sterke vergrooting bezit, zoodat de richter met het linkeroog zich snel kan oriën- teeren en het doel in het veld kan krijgen, om dan vervolgens met het rechteroog nauwkeurig middels de kruisdraden in te stellen. Opdat het richten van het geschut zeer snel zal kunnen plaats vinden, bestaan voor de hoogte- en zijdelingsche richtingen afzonderlijke kijkers. Een nieuwe geweerkogel tegen pantserschilden. Het streven naar een geweerkogel, die door pantserschilden slaat, zonder zóó veel van zijn levende kracht in te boeten, dat hij niet meer voldoende energie bezit om nog iemand buiten gevecht te stellen, heeft de gietstaal- fabriek van F. Krupp tot de constructie van een nieuwen geweerkogel gevoerd. Deze bestaat uit twee deelen, een achtersts deel uit metaal van groot specifiek gewicht en een voorste deel uit een ander metaal van groote hardheid; dit laatste omsluit met eene dunne mantelvormige voort zetting het achterste kogeleinde. Treft nu de kogel een pantserschild, dan stuikt het achterste kogeldeel zoodanig op, dat het eerstens den man tel van het voorste deel doet springen en derhalve den kogel in twee deelen splitst, en tweedens, de door het treffen verminderde energie van het voorste kogeldeel weder vermeerdert. Dit voorste deel doorboort alleen het schild, terwijl het achterste werkingloos neervalt. Terwijl aldus de levende kracht van het achterste kogeldeel volkomen opgeteerd wordt, zal voor het voorste een veel grooter deel der energie bij het treffen be houden blijven dan dit bij de hedendaagsche geweerkogels het geval is.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 273