517 vermeen, vereischt de opleiding meer zorg dan van de pompom- bediening, en dit zoowel door de grootere snelheid van het vuur, als door het moeilijker waarnemen van aanslagen van het inf. projectiel boven de springpunten van den hoezeer ook kleinen pompom-granaat. Wat nog betreft de uitrusting van den infanterist met de schop, zoowel in Z.-Afrika als in Manchourije bleek de hooge noodza kelijkheid om zich op vlak open terrein tijdelijke dekking te kunnen verschaffen tegen de vuuruitwerking, niet als de troep op een oogenblik niets beters te doen heeft, maar als de gevechts toestanden dit eischen, wat gebleken is herhaaldelijk het geval te zijn. (Zie ook M. W. No. 85/1905). Ten slotte moet nog de aandacht gevestigd worden op een leemte in de uitrusting onzer ond. off., n.l. dat zij niet beschikken over kijkers. Zoowel bij de inf., als bij de cav. en art. schijnt mij dit beslist noodig 1). Herhaaldelijk leest men hoe de Boeren aan hun uitstekende kijkers menig voordeel hadden te danken. Ook aan den seindienst, niet alleen middels vlaggen, maar ook met behulp van zonlicht e. d. zal meer uitbreiding moeten wor den gegeven. (Zie ook M. W. No. 112/1903). V. Blijkt uit het voorgaande, dat met geringe kosten verbe teringen in het leger aan te brengen zouden zijn, met het oog '2. M. G. Abtheilungen mussen immer geschlossen, abel- dem Gelande angepaszt, ver- wendet werden Einzolne M. G. diirlen dut bei ganz besonderen Gelegenheden Verwen- dung finden. 3. Man sei sparsam mit der Verausgabung der M. G im Gefecht. Der Führerbehalt sie sich vor, um Entsclieidungen Jurch ilir Einsetzen herbeizufiihren Der Kav. gebe man unbedingt solche Abtheilungen mit. 4. Riclitig und gut verwendet, bedient von einem vorziiglich ausgebildeten Persone], werden sie wohl sicher auch Erfolge erzielen. (M. W. No. 93/1903). Zoodra de Japanners kennis hadden gemaakt met het Russ. Mitr. vuur haastten ze zich deze wapenen ook aan te schaffen. 1) Bij Alg. order 1903 no. 101, gewijzigd bij A. 0. 1904 no. 46 en 105 werd het in bruik leen verstrekken van veldkijkers geregeld. Hierbij werd o a. bepaald, dat alle onderlui tenants en adjudanten-onderofficier van het leger, c-e sergeant-majoors van de veldbataljons, alsmede aan alle onderofficieren der cavalerie, met uitzondering van de staftrompetters, veld kijkers v.orden verstrekt. Ook per batterij wordt een vast aantal beschikbaar gesteld. Eed.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 27