767 - besproeiingskanaal, welks waterspiegel niet zoover beneden het bovenvlak van den weg ligt, dat bij eenigszins grooteren water afvoer de weg niet onderloopt 1). Een en ander maakt, dat zelfs goed aangelegde en onderhouden Balineesche wegen, die in den drogen tijd ruimschoots bruikbaar zijn, in den westmousson een aaneenschakeling vormen van mod derpoelen, die ernstige hinderpalen voor de beweging zullen blij ken, vooral voor de bereden wapens. Heeft men in de hooger gelegen streken ook al minder last van waterleidingen, zoo treden daarvoor in de plaats de sterkere hellingen en de vaak rotsige gesteldheid van het terrein, waardoor bij nat weer de glibberig heid van den weg bedenkelijke afmetingen erlangt. Vervoer per as is als regel uitgesloten. Verreweg het grootste deel van de inheemsche bevolking is van Hindoe-Javaanschen oorsprong (wong madjapahit) en belijdt den Hindoe-godsdienst, doch sterk verbasterd. Van de oorspronkelijke bevolking, de Bali-aga zijn nog slechts enkele nederzettingen over; gedeeltelijk heeft deze stam zijn oorspronkelijken tot het Polynesisch heidendom behoorenden godsdienst behouden, anderdeels zijn de Bali-aga tot den Islam bekeerd, en worden dan met de ingeburgerde kolonisten van Javaansche, Madoereesche en Boegineesche afkomst gezamenlijk Balislam genoemd. Voorts treft men op het eiland viij veel Chineezen aan, die meest aan de kust wonen, doch ook in het binnenland, met name in Bangli, worden aangetroffen. Ofschoon van een overheerschend type bij de Baliërs geen sprake is, kan in het algemeen het volk als een schoon, wel gevormd ras beschreven worden, grooter, slanker en lichter getint dan de Javanen, met bijzonder levendige oogen en opval lend lange armen, vooral bij de vrouwen. Het hoofdhaar wordt lang gedragen, bij de mannen soms wel, bij de vrouwen niet bedekt door een hoofddoek. Mannen zoowel als vrouwen dragen als regel het bovenlijf bloot beide seksen bedekken het onderlichaam met een kambèn een meest gestreepten doek, die strak om de heupen wordt gehaald 1) De tusschen de rijkjes heerschende vijandschap veroorzaakt bijzondere venvaarloo- zing der wegen en bruggen in de nabijheid der grenzen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 281