769 deren achterstaan bij die, verwekt bij een evenboortige vrouw, een padmi. Samenleving van een vrouw uit hoogere met een man uit lagere kaste wordt met den dood bekocht; huwelijk tusschen beiden is verboden. Verschil in kaste uit zich ook bij lijkverbrandingsplechtig heden, terwijl voorts priesters, pedanda, waartoe overigens ook vrouwen behooren, niet anders dan uit de Brahmana kunnen gekozen worden. Het beroeps- of ambtsverschil, dat oorspronkelijk tot kaste- indeeling aanleiding gaf, is geheel vervaagd: handelaars, land bouwers, werklieden, enz. treft men onder alle kasten aan bepaalde krijgslieden van beroep bestaan sinds lang niet meer; zelfs de vorsten zijn niet allen uit de satrya's afkomstig; alleen die van Kloengkoeng en Bangli en de stedehouder van Gianjar zijn dewa's, de overigen slechts goesti's. Doch alle vorsten genieten nog de bijzondere voorrechten aan hun stand ver bonden 1). Voor het gros der bevolking beteekent de eeredienst niet anders dan het door offeren in goede luim houden der goedge zinde maar vooral het gunstig stemmen van de onheil veroor zakende goden en geesten, in welke twee groote groepen de onzichtbare machten ingedeeld worden, die, naar de opvatting der Baliërs, huizen in levende en doode voorwerpen, terreindeelen, enz. en op het lot der der menschen grooten invloed kunnen uitoefenen. Op elk erf staan dan ook de noodige offernissen (sanggan) voor bovengenoemd doel; bij sommige gelegenheden moet de huispriester te pas komen, en het valt niet te verwonderen, dat waar de Baliër zich zoo ten eenemale afhankelijk voelt van de onzichtbare machten, de pedanda grooten invloed bezit, ook die van den vorst (poerokita) op dezen. 1) In het algemeen genomen is de Baliër arbeidzaam en vredelievend, toch aan elke oproeping tot den krijg gedwee gehoorzamend. Die gedweeheid aan en bijzondere eerbied voor de vorsten steekt zondering af tegen de vrijpostigheid en nieuwsgierigheid van den waarheidlievenden Baliër, die zelfs tegenover de lioogsten zijn meening ronduit uitspreekt. Zeer gevoelig is de Baliër voor beleedigingen zoowel als voor lof en goede behandeling* Ofschoon spaarzaam tot het gierige toe, is hij een hartstochtelijk speler, zoodat in de talrijke feesten, die de levendige, vroolijke en zeer zinlijke Baliër viert, veel geld bjj hanenge vechten verdobbeld wordt. Een groot deel der bevolking is aan opium verslaafd.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 283