772 wanden zijn aangebracht in het bijzonder als logeerkamer dienst doet. Gaat men na, dat het erf door allerlei daarop aanwezige dieren sterk verontreinigd is, dat de verschillende slaapvertrekken slechts door een smalle deur, een hoogst enkele maal ook door een klein raam, licht en lucht moeten ontvangen en veel onge dierte bevatten, waarbij dan nog komt, dat de Baliër hoogst on zindelijk is, zoo is het duidelijk, dat zoowel de huizen als de erven niet voor troepenverblijf of voor het oprichten daarvan in aanmerking kunnen komen. Iets beter is het gesteld met de huizen van waardigheidsbe- kleeders djro's en met de vorstenverblijven, poeri's. Doordien de zooveel grootere, meest door hechte steenen muren omringde erven in meerdere vakken verdeeld zijn, waarvan er ettelijke niet bepaald bewoond worden, terwijl voorts meer en ruimere balé's aanwezig zijn, zoo kan men vooral in poeri's wel troepenafdeelingen onder dak brengen, of althans barakken doen opslaan voor dat doel. Overigens leenen zich de meestal op de kruispunten van straten aanwezige pleinen, waar ook in den regel de hanenklopbaan staat, maar vooral de aan den rand der desa's gelegen tuinen beter voor het inrichten van troepenverblijven, terwijl in vele haven plaatsen de daar bestaande Chineesche huizen en goederenlood sen eveneens zeer goed bruikbaar zijn. Een andere belangrijke vraag voor de legering van troepen is het verkrijgen van drinkwater. De gewone Balische erven heb ben in den regel een kom, waarin het water uit de sawahleiding wordt gevoerd; drinkwater verkrijgt men dan middels filtratie door den wand van een soort puinaarden pot, die in bedoelde kom wordt neergezet. Putten, min of meer bruikbaar, treft men in djro's en poeri's aan. Bij de meeste desa's vindt men echter bruikbare bronnen, die voldoende drinkwater opleverenbet badwater zal meest door opdamming van rivieren verkregen moeten worden. Een zeker aantal van boven geschetste erven vormen een desa, die meestal niet door een muur omringd is: de buitenmuren der aan den rand gelegen erven vormen de afsluiting; buiten de bebouwde kom strekken zich nog gewoonlijk al of niet ommuurde

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 286