774 Ten eincle beter hun belangen te behartigen sluiten eenige Bali- neesche families zich bij elkaar aan in een desaverband (sekaha desa), dat zich een hoofd kiest, den klian desa, om het naar buiten te vertegenwoordigen en tevens den inwendigen dienst der desa te regelen. In van ouds bestaande desa's bepaalt zich dat desa- verband alleen tot de van af het ontstaan aanwezige families; alleen die hebben dan stemrecht. In nieuwere desa's krijgt ieder, die zich bij de sekaha desa aansluit, stem in het kapittel. Groot is de macht van den klian desa die in groote, uit verschillende wijken (bandjar) bestaande desa's door klian ban- djar of klian tinggi bijgestaan wordt niet; in hoofdzaak berust deze bij een raad der oudsten. Buiten de desa treft men alleen, of althans niet in desa-ver- band, wonende families aan, als het ware op hoeven (koeboe) gezeten boeren. Eenige desa's bij elkander vormen een district, aan welks hoofd de poenggawa staat, de vertegenwoordiger van den vorst, die als bemiddelaar optreedt in de vaak voorkomende geschillen tuschen de desa's, heerendiensten uitschrijft, belasting int en veelal ook tracht de rechtspraak aan zich te trekken, ofschoon die eigenlijk tot de bevoegdheid der priesters behoort. De poenggawa is echter geen heerscher over een bepaald ge bied doch over een zeker aantal personen, die in hem een ver dediger hunner rechten zoeken. In een zelfde district voert dus soms meer dan een poenggawa het bestuur, terwijl de leden eener zelfde desa kunnen staan onder ver schillende poenggawa's, als gevolg waarvan men in zulke desa's meer dan één mantja desa of (pem) bekel aantreft, ieder een anderen poenggawa vertegenwoordigende. Deze mantja desa hebben met de inwendige huishouding der desa niets te makenzij zorgen alleen voor de uitvoering van de bevelen van den poenggawa of pem- bekel gedé. In hun arbeid worden zij bij gestaan door een of meer handlangers (pangliman's) en omroepers (djoeroeh arah's). Verder treft men in de desa's nog lieden aan, die, hetzij wegens hunne kaste daar een lid eener hoogere niet onder een van lagere kaste kan staan hetzij omdat zij zich niet onder een der in het district aanwezige poenggawa's willen stellen, onder het onmiddellijk bestuur der vorsten behooren.

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 288