777 dat hier de broeders elkaar opvolgdenin Tabanan heerscht een zoon uit een penawing. Na troonsbestijging wordt meestal de naam veranderd. Aan verwanten van den vorst voeren meest den titel Ngoerah. Populair is het Balische vorsten bestuur nergens; naast vrij hooge belastingen moet de bevolking zware heerendiensten opbrengen, welke zeer ongelijk verdeeld zijn, daar voor de dagelijksche diensten bewaking van de poeri, koelie-arbeid voor den vorst en dergelijke, in het algemeen landheerendien sten genoemd de drie hoogste kasten zijn vrijgesteld, terwijl voor de desa-heerendiensten de Brahmanen niet opgeroepen worden. Alleen voor het ten strijde trekken moeten alle weer bare mannen opkomen, behalve de priesters; de in de laatste tij den voorkomende einaelooze geschillen tusschen gouvernements- en vorstenonderdanen eischten wel bewaking der grenzen, doch deze werd in gewonen heerendienst verricht, en drukte dus voornamelijk op den minderen man, den landbouwer. Dat de Baliërs onder zulke omstandigheden zich niet aan het vorsten- bestuur onttrokken, moet voornamelijk toegeschreven worden aan de omstandigheid, dat zij het elders behalve onder het rechtstreeksche gouvernementsbestuur niet zooveel beter zou den hebben, zoolang zij niet geheel gevrijwaard bleven tegen wraakneming hunner gewezen vorsten of poenggawa's(zie boven). Nationaal gevoel beheerscht den Baliër in het geheel niet, zooals uit het bovenstaande blijkt; alleen zijn oogenblikkelijk belang of wat hij als zoodanig beschouwt regelt zijn gedrag tegenover het staatsverband. Zelfs bij bedreiging door vreemd geweld gingen de rijken niet eensgezind op tot wering van den indringer, zooals bij de Balische expeditiën werd ondervonden, niettegenstaande de Ba lische rijken onder de opperhoogheid van Kloengkoeng stonden. Het gezag, dat van dien vorst uitging, die zich Dewa Agoeng noemde en den titel van Soesoehoenan van Bali en Lombok voerde, bestond vrij wel slechts in naam; alieen bij onderhan delingen met het Gouvt. beriep men zich tot het verkrijgen van uitstel op Kloengkoengs oppergezag, zonder welks toe stemming geen verbintenis geldig zou zijn. Zools bekend, werd na de 3e Bali-expeditie Boeleleng onder

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 291