784 reede, zelfs vlerkprauwen (djoekoengs, het Balineesche vervoer middel ter zee) kunnen met moeite het strand aldaar bereiken. Verder Oostwaarts op Badoengsch gebied ligt Seseh, dat dezelf de waarde als landingsplaats heeft als Jeh-Gangga. DeBadoeng- sche kust volgende treft men aan het begin der naar het Zuiden verloopende landtong, welke den Tafelhoek met het overig Ba- doeng verbindt, de reede van Koeta aan, die door hare tegen Oostenwind beschutte ligging een veilig en gemakkelijk landen belooft. Het schijnt echter, dat de ondervinding deze vooropge zette meening niet waar maakt: de reede zelve ondervindt sterk den invloed van de oceaandeining en de branding op de kust is daardoor zeer hevig, ofschoon ook hier ettelijke kalme dagen vallen waar te nemen. Het strand van Koeta is dichtdegroeid en eigent zich zeer goed tot het bemoeilijken van een landing Koeta zelf biedt wel gelegenheid tot het onderdak brengen van troepen enz. en bezit een vrij goede verbinding met Den Pasar, de hoofdplaats van Badoeng. De baai van Pantai Timoer, ten O. van genoemde landtong, is voor groote schepen niet toegankelijk, en voor het landen van troe pen deugen, wegens de zich ver uitstrekkende zandbanken, geen der aan die baai gelegen handelsplaatsen, behalve Benoa, ofschoon de zee er overigens zeer kalm is, doordien het voorliggende eiland Serangan de kuststrook beschut tegen de deining. Benoa ligt uit een militair oogpunt ongunstig ten opzichte van Den Pasar, ter wijl de nautische bezwaren van sterken stroom en slechten anker grond een ontscheping van troepen enz. ter plaatse verbieden. Zeer gunstig ten opzichte van Den Pasar ligt Sanoer, dat door een bruikbaren weg daarmede verbonden is. Ofschoon de reede van Sanoer open ligt voor den in den drogen tijd overheerselrenden wind, heeft de blokkade van Badoeng ge leerd, dat zij een goede ligplaats voor de schepen aanbiedt en dat de branding veel minder hevig is dan elders op deze kust. Langs de kust strekt zich een rij riffen uit, welke het achter liggende vaarwater bij hoog water geschikt voor sloepen kalm houden, zoodat te Pabean Sanoer gemakkelijk goederen enz. gelost kunnen worden. Ten W. van laatstgenoemd plaatsje, daar waar de riffen eindigen, bestaat een goede landingsgelegen heid, welke moeilijk door den vijand ernstig verdedigd kan wor-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 298