787 muren toch ernstige hinderpalen in den weg aan eenmaal in een desa doorgedrongen troepen. Zij vergemakkelijken de bin- nenverdediging ontegenzeggelijk, waarbij de hechte poeri's en djro's als reduits zullen dienstdoen. Men denke slechts aan Mataram en Tjakranegara! Op Lombok bleek van eep actieve verdediging weinig, uit gezonderd de poepoetan's, dolle lansaan vallen van zich ten doode gewijd hebbende mannen, die met het ondermaansche reeds af gerekend hadden door hun vrouwen en kinderen te vermoorden. Dergelijke lansaanvallen kan men op Bali eveneens verwachten, doch ook mag aangenomenworden, dat in den sinds 1869 verloopen menschenleeftijd de ontzenuwende levenswijze der Baliers hun aanvalsvermogen en geestkracht belangrijk geknot zal hebben. Reeds bij de Bali-expeditiën bleek, dat een enkele overwinning voldoende was om het gestelde doel te bereiken, niettegenstaande wij toen steeds afzagen van een voortzetten der behaalde voordeelen. Een volhouden van den strijd, het voeren van een guerilla zooals de Atjehers bijv. behoeft men niet te verwachten van het verweekelijkte Balische volk, dat bovendien zoo individualistisch is aangelegd. Hoe daarentegen in het Indische Leger een andere geest vaar dig is geworden, welke het, gesteund door een uitstekende bewa pening, in staat stelt van de omstandigheden partij te trekken en met geringe hulpmiddelen het doel te bereiken, behoeft niet nader uiteengezet te worden. Alleen zij nog met een enkel woord gewezen op de meest gewenschte wijze van optreden te gen verdedigde desa's, n. 1. het aanwijzen van meerdere colonnes, op verschillende punten gelijktijdig aanvallend, elk met een be hoorlijk afgebakende taak, voorzien van ladders, brandhaken en springmiddelen, dus bestaande uit infanterie en genietroepen. Het geringe overzicht in de desa's en dus de algeheele onmo gelijkheid van één punt uit de leiding te behouden, noodzaakt tot zulk optreden, terwijl de zelfstandigheid der onderaanvoerders voldoende ontwikkeld is om die wijze van handelen te recht vaardigen. Zooals boven reeds werd gezegd zal de huisvesting van den troep op Bali niet zoo glad van stapel loopen als onze aanvoer ders tot nu gewend warenbijzondere maatregelen zullen daar-

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 301