788 - toe getroffen dienen te worden, doch ook ten deze zijn de moei lijkheden niet onoverkomelijk, aangezien bamboe in groote hoe veelheden groeit, van alang2 (lalang) zelfs aanplantingen zijn aangelegd en overigens kadjang en drgl. ter plaatse te krijgen of anders uit ons gebied te betrekken zijn. Toch moet aan deze aangelegenheid aandacht geschonken worden omdat de natte tijd een goed onderdak voor den troep noodig maakt. In den van Juni tot October heerschenden drogen (Oost-) moesson komt regen in de vlakte weinig voor, doch m de kentenng- maand November vallen reeds hevige regenbuien, terwijl ver dei de Westmoesson daar even veel regendagen telt als in Oost-Java. De uitgebreide en zorgvuldig gedreven rijstcultuur in de lageie streken, waarvan de oogst of kort geleden werd öf nog moet worden binnengehaald, vergemakkelijkt aldaar de verpleging van kleinere colonnes; voor de groote massa der expeditie zal natuurlijk aanvoer van het benoodigde niet achterwege kunnen blijven wil men de verpleging niet bovenmatig bemoeilijken en de bevolking aan hongersnood blootstellen, waarbij met vergeten moet worden, dat de strubbelingen der laatste tijden het bebou wen van alle sawah s beletten. In de hoogere streken wordt droge rijstbouw gedreven, en waar deze niet meer mogelijk is, worden de gewone tweede gewassen geteeld. Overal legt de bevolking zich ook toe op vei- bouw van voor den inlander noodige groenten. Runderen en varkens zijn in groeten getale - voldoende voor de geheele macht, men denke slechts aan den uitvoer van BaU- neesch vee-uit de landschappen zelve te betrekken, waar voorts klappers en andere vruchten overvloedig voorkomen, zoodat de verpleging in het algemeen geen moeilijkheden zal ondei vind ook aT omdat transportmiddelen voor den opvoer van een en ander in ruime mate aangeschaft kunnen worden. Zoowel draaö- paarden als dragers levert ons eigen gebied op Bali op, waarbij ten opzichte van eerstgenoemd vervoermiddel waai toe het kleine lompe, trage, doch gedweeë en ook op steile hemnge zeker gaande Balineesche paard zich bijzonder eigent, zich echtei een moeilijkheid opdoet voor wat betreft het voeder. Gras.n. is vooral in de lage streken zeer schaarschmheemsche paar den eten echter een soort alang2 en krijgen voorts zoo noodig

Indisch Militair Tijdschrift | 1906 | | pagina 302